Zlatá liga: světové rekordy i krachy ve hře o jackpot

Naturalizovaný Katařan Saif Saíd Šahín v běhu na 3000 metrů překážek a ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová ozdobili pátý mítink Zlaté ligy v Bruselu světovými rekordy. Jejich výkony zastínily i boj miliónový jackpot, z něhož z kvarteta uchazečů vypadla jihoafrická výškařka Hestrie Cloeteová a senzačně i překážkář Felix Sánchez z Dominikánské republiky.

Naděje tak živí už jen bahamská čtvrtkařka Tonique Williamsová-Darlingová a švédský trojskokan Christian Olsson.

O první vrchol bruselských klání se postaral Šahín, steeplař keňského původu, který vyhrál svůj závod v čase 7:53,63 a předchozí maximum Maročana Brahima Boulamiho z roku 2001 vylepšil o 1,65 sekundy. Světové maximum a odměna 50.000 dolarů byly pro jednadvacetiletého Šahína satisfakcí za neúčast na olympijských hrách, kde nemohl po změně občanství startovat kvůli nesouhlasu keňského svazu.

Keňané při jeho neúčasti v Aténách obsadili všechna místa na stupních vítězů. Vloni na mistrovství světa Šahín, známý dříve pod jménem Stephen Cherono, Keňanům už coby reprezentant Kataru sebral zlatou medaili. "To byla tady moje jasná motivace. Ukázat světu, kdo je nejlepší," radoval se Šahín po svém prvním rekordním zápisu v životě.

Dosavadní rekordman Brahim Boulami z Maroka běžel v roce 2002 ještě rychleji než dnes Šahín, ale kvůli prokázanému dopingu byl jeho čas 7:53,17 zrušen. Boulami v Bruselu slavil po dvouletém trestu comeback a skončil třetí.

Isinbajevová přidala centimetr, Sánchez nedoběhl

Zhruba o hodinu později vybuchlo 47 000 diváků podruhé, když se Isinbajevová na třetí pokus přehoupla přes laťku ve výšce 492 centimetrů. K vlastnímu maximu přidala další centimetr, její předchozí rekord z olympijského finále byl přitom starý teprve deset dní. Pod širým nebem dvaadvacetiletá tyčkařka, jež prý už v tréninku opakovaně překonala pětimetrovou hranici, zlepšila rekord pod širým nebem letos už popáté a znovu zbohatla o 50 000 dolarů.

Žádný důvod k radosti naopak neměl Sánchez, který chtěl po triumfu na olympijských hrách prodloužit svoji sérii neporazitelnosti o 42. finále za sebou. Mistr světa však těsně před druhou zatáčkou zřejmě kvůli zdravotní indispozici zastavil a zklamaně zůstal klečet na dráze.

Závod vyhrál Bayano Kamani z Panamy, Jiří Mužík skončil šestý za 50,18. Mistryně světa Cloeteová jen nedlouho poté stejně jako v Aténách prohrála s Jelenou Slesarenkovou z Ruska.

I v pátém pokračování seriálu naopak Williamsová-Darlingová po vzoru olympijského finále odolala útoku loňské suverénky Any Guevaraové z Mexika a časem 49,59 si připsala další vítězství v seriálu. Olssonovi stačil k pátému triumfu jediný platný trojskok z úvodní série do vzdálenosti 17,44.

El Guerrouj na světový rekord neběžel

O světový rekord se vedle steeplu mělo běžet i na hladké trojce, ale k souboji s časem nedošlo, protože marocký hrdina olympiády Hicham El Guerrouj na poslední chvíli zrušil start. Diváci viděli alespoň nejrychlejší závod roku v podání Eliuda Kipchogea za 7:27,72.

Odplata za olympiádu se skvěle vydařila jamajskému sprinterovi Asafovi Powellovi. Teprve jednadvacetiletý pátý muž z aténského finále, který před olympijským závodem ani jednou letos neprohrál, se vrátil do vítězné nálady a nejkratší sprint v belgické metropoli ozdobil rekordem mítinku i národním maximem 9,87 sekundy. Za sebou nechal olympijského šampiona z dvoustovky Shawna Crawforda z USA, který se pod hranici deseti sekund dostal jen o setinu.

Kvůli potížím s diskařským sektorem se už ve čtvrtek večer v nedalekém Oordegemu uskutečnil hod diskem, v kterém čtvrté vítězství v seriálu vybojoval Virgilijus Alekna. Litevský olympijský vítěz přišel o možnost získat část cílové prémie ze Zlaté ligy v Curychu, kde jej porazil Maďar Róbert Fazekas. Ten vyhrál i v Aténách olympijské finále, ale krátce po závodě byl diskvalifikován po kontroverzním průběhu jeho dopingové kontroly.

Na úvod pátečního programu vyhrála pětku v rekordu mítinku 14:42,64 minuty Keňanka Edith Masaiová, jež v Aténách před 11 dny vzdala olympijské finále. Její dnešní čas by stačil v Aténách na zlato.