Rubriky:

Atletika

Chambers žije v olympijské nejistotě, jiný hříšník Gatlin nikoliv

11. března 2012 11:33 - Istanbul

Oba jsou halovými mistry světa v nejkratším sprintu, oba si v minulosti odpykali trest za doping. Ale zatímco Američan Justin Gatlin se může připravovat na národní olympijskou kvalifikaci, Brit Dwain Chambers možná ani nedostane šanci o hry ve své domovině v Londýně bojovat.

 

Murad Sezer, Reuters

Gatlinovi našli dopingoví komisaři testosteron v těle v roce 2006 a americký sprinter dostal čtyřletý trest. V Istanbulu získal svůj první titul po návratu, shodou okolností ve shodném čase jako v roce 2003, kdy se stal poprvé halovým mistrem světa. "Cítím se jako znovuzrozený," prohlásil v Istanbulu třicetiletý Gatlin.

Tentýž rok 2003 byl usvědčen z užití anabolického steroidu THG Chambers a odpykal si dva roky. Britská olympijská asociace ho doživotně vyloučila z her. Právní platnost tohoto rozhodnutí bude v pondělí zkoumat Arbitrážní sportovní soud v Lausanne.

"Musím brát svůj sportovní život den po dni, tak jak přijdou. Nevím, co se mnou bude," uvedl Chambers po třetím místě v závodu na 60 metrů v Istanbulu. "Prostě normálně trénuji na olympiádu a uvidíme, co se stane. Musím, protože kdyby mi závodit v Londýně povolili, musím se tam nejprve kvalifikovat, což nebude snadné," řekl třiatřicetiletý atlet.

Trest si už odpykal, říká Gatlin

Gatlin považuje Chamberse za jednoho z nejlepších sprinterů britské historie. "Proto by měl na olympiádě závodit. Odpykal si trest a dokázal se vrátit. Kdyby v Londýně startoval, byla by to velká show," řekl Gatlin, olympijský vítěz na stovce z Atén a dvojnásobný mistr světa z Helsinek na 100 a 200 metrů v roce 2005.

Chambers doufá, že arbitráž rozhodnutí britského olympijského výboru zvrátí. "To by bylo skvělé a fantastické, ale pokud se to nepodaří a já nedostanu šanci v Londýně závodit, budu britskému týmu pořád fandit," ujistil. Verdikt arbitráž hodlá vynést v dubnu. Do té doby bude žít Chambers nadále v nejistotě, u šéfa organizačního výboru olympijských her Sebastiana Coea zastání nenašel.

Bývalý slavný běžec uvedl, že Chambers by v Londýně závodit neměl. "To není kampaň proti Dwainu Chambersovi. Je to o nezávislosti sportovních orgánů, které mohou rozhodovat podle vlastních pravidel a svých zájmů," prohlásil Coe v Istanbulu. "Mám problém, pokud se takové organizace musí přizpůsobit rozhodnutí někoho jiného. Je to v zájmu antidopingové politiky britského olympismu," uvedl dvojnásobný olympijský vítěz.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika