Holuša si doběhl na halovém MS na osmistovce pro stříbro

Běžec Jakub Holuša vybojoval na halovém mistrovství světa v Istanbulu v závodu na 800 metrů stříbrnou medaili. Čtyřiadvacetiletý atlet prohrál v dnešním finále o 26 setin jen s Mohammedem Amanem z Etiopie a získal pro českou výpravu jedinou medaili na šampionátu. Třetí skončil Brit Andrew Osagie, bez medaile zůstal velký favorit Polák Adam Kszczot.

Jakub Holuša (vpravo) při postupu do semifinále na 800 metrů na HMS v Istanbulu. Vedle něho pozdější vítěz finále Mohammed Aman z Etiopie.

Holuša stejně jako v rozběhu a semifinále zvládl závod ve velké pohodě a skvěle takticky. Po startu se držel na čtvrté pozici a v pomalém tempu očekával, co udělají soupeři. Tempo začal udávat Kszczot, Holuša se držel s ostatními a dokázal akceptovat stále zrychlující se tempo. V závěrečném okruhu rychlost vystupňoval ve finiši a dostal se výkonem 1:48,62 minuty poprvé v kariéře na velké seniorské akci na stupně vítězů.

Svěřenec Josefa Vedry z Dukly Praha měl v loňské sezoně problémy s únavovou zlomeninou nohy, ale dokázal se vrátit ve velké formě. Ve sbírce už má titul juniorského mistra Evropy v běhu na 3000 metrů překážek, je rovněž bronzovým medailistou z ME do 22 let v roce 2009 na 1500 m.

Čechová do finále nepostoupila

Sprinterka Kateřina Čechová nemohla pomýšlet na postup do finále šedesátky, ale výkonem 7,31 sekundy obsadila čtrnácté místo a mohla být spokojená. Svůj čas z rozběhu vylepšila o devět setin, o setinu zaostala za letošním osobním rekordem a čtyři setiny za letitým českým rekordem Zdeňky Mušínské.

"Krása," řekla Čechová serveru atletika.cz. "Mohlo to být o dvě setinky rychlejší, aby to byl osobák, ale jsem maximálně spokojená," řekla dvaadvacetiletá atletka.

Drama se odehrálo v dálce žen, kde se přetahovaly o vedení dvě Američanky. Janay DeLoachová atakovala sedmimetrovou hranici v poslední sérii a dostala se na první místo, což vybičovalo Brittney Reeseovou ke třetímu nejdelší skoku halové historie 723 centimetrů.

Po několika letech stagnace uspěla Keňanka Pamela Jelimová, olympijská vítězka z Pekingu, která vyhrála osmistovku v nejlepším čase sezony 1:58,83 minuty. Třetí titul na trati 3000 metrů vybojoval sedmatřicetiletý Američan Bernard Lagat.

Halové mistrovství světa v atletice v Istanbulu:
Finále:
Muži:
800 m: 1. Aman (Et.) 1:48,36, 2. Holuša (ČR) 1:48,62, 3. Osagie (Brit.) 1:48,92,
3000 m: 1. Lagat (USA) 7:41,44, 2. Choge 7:41,77, 3. Soi (oba Keňa) 7:41,78,
60 m př.: 1. Merritt (USA) 7,44, 2. Liou Siang (Čína) 7,49, 3. Martinot-Lagarde (Fr.) 7,53,
výška: 1. Chondrokoúkis (Řec.) 233, 2. Silnov 233, 3. Uchov (oba Rus.) 231,
trojskok: 1. Claye 17,70, 2. Taylor (oba USA) 17,63, 3. Adams (Rus.) 17,36,
4x400 m: 1. Británie 3:04,72, 2. Trinidad a Tobago 3:06,85, 3. Trinidad a Tobago 3:06,85.
Ženy:
60 m: 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 7,01, 2. Ahoureová (Pobř. slon.) 7,04, 3. Madisonová (USA) 7,09,
800 m: 1. Jelimová (Keňa) 1:58,83, 2. Lupuová (Ukr.) 1:59,67, 3. Mooreová (USA) 1:59,97,
3000 m: 1. Obiriová (Keňa) 8:37,16, 2. Defarová 8:38,26, 3. Burkaová (obě Et.) 8:40,18,
dálka: 1. Reeseová 723, 2. DeLoachová (obě USA) 698, 3. Proctorová (Brit.) 689,
tyč: 1. Isinbajevová (Rus.) 480, 2. Boslaková (Fr.) 470, 3. Bleasdaleová (Brit.) 470, ...6. Ptáčníková (ČR) 455,
4x400 m: 1. Británie 3:28,76, 2. USA 3:28,79, 3. Rusko 3:29,55.