Špotáková vyhrála Zlatou tretru, Bolt se nedostal pod deset sekund

Ostrava

Barbora Špotáková vyhrála na mítinku Zlatá tretra v Ostravě soutěž oštěpařek v nejlepším letošním světovém výkonu a rekordu mítinku 67,78 metru. Zvítězil i oštěpař Vítězslav Veselý. Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál běh na 100 metrů v čase 10,04 sekundy.

Barbora Špotáková na Zlaté tretře v Ostravě

"Tohle jsem si přesně přála, vyhrát v rekordu mítinku i ve výkonu roku. Další metry přijdou na dalších závodech. Trochu si s námi zahrával vítr, ale nakonec mi to vyšlo. Letošní sezona je úplně jiná písnička než loni. Ještě to chce trochu víc dravosti a metrů," řekla novinářům Špotáková.

Světová rekordmanka, která bude v Londýně obhajovat olympijské zlato, přehodila v Ostravě třikrát hranici 66 metrů, nejdelší pokus předvedla v třetí sérii. Letošní světové tabulky dosud vedla Abakumovová hodem 66,86 metru z Dauhá.

Špotáková vyhrála Zlatou tretru po pěti letech. Abakumovové oplatila porážku z loňského mítinku a také z úvodního závodu letošního ročníku Diamantové ligy v Dauhá.

Zklamaný Bolt

Pětadvacetiletý držitel tří světových rekordů Bolt letos běžel pod otevřeným nebem jen v Kingstonu. Stovku tam zvládl za 9,82 sekundy a tímto časem vévodí světovým tabulkám. Na Zlaté tretře chtěl dosáhnout času kolem 9,70.

Olympijský vítěz a největší hvězda mítinku měl ale nejpomalejší startovní reakci, navíc proti atletům vál vítr o rychlosti 0,8 metru za sekundu. "Určitě si lidi zvykli, že běhám rychleji, ale někdy člověk má špatný den, a to bylo dnes," uvedl Bolt.

"Jsem překvapen, že mi to vůbec neběželo, musím na sobě víc pracovat. Když jsem vystartoval, myslel jsem si, že to je dobré. Ale najednou nic. Nevěděl jsem, co se děje. Musím se podívat na video, pohovořit s trenérem a uvidíme, na čem je třeba pracovat," řekl jamajský sprinter.

Mezi oštěpaři nejlepší Veselý

Dominanci domácích oštěpařů potvrdil i Veselý. Vítěz závodu Diamantové ligy z Šanghaje hodil 85,67 a téměř o metr zdolal dvojnásobného olympijského šampiona Andrease Thorkildsena z Norska. Do Ostravy zavítala takřka absolutní světová elita, jen mistr světa Němec Matthias de Zordo se odhlásil kvůli bolesti zad.

Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 metrů překážek druhé místo. V nejlepším čase roku 54,15 jasně vyhrála Bulharka Vania Stambolovová, Hejnová oběhla ovál za 55,28 sekundy a má olympijský limit. Mistryně světa Lashinda Demusová z USA byla až šestá, porazila ji i Zuzana Bergrová.

Očekávaný souboj osmistovkařek ovládla Pamela Jelimová z Keni, která jako jediná dosáhla času pod dvě minuty a Jihoafričanku Caster Semenyaovou porazila skoro o dvě a půl sekundy. "Byl to dobrý závod, i když vodička to rozběhla dost pomalu. Ale jsem spokojená," řekla Keňanka.

Pistorius neuspěl

Čtvrtku vyhrála za 50,65 americká favoritka Sanya Richardsová-Rossová, Denisa Rosolová byla v čase 52,10 pátá. Pátý doběhl i Jakub Holuša na osmistovce.

Josef Prorok a Václav Barák splnili v předprogramu Zlaté tretry limity na ME v běhu na 400 metrů překážek. Ten mají i Bergrová a dvoustovkař Pavel Maslák.

O olympijský limit se naopak marně pokoušel handicapovaný jihoafrický čtvrtkař Oscar Pistorius. K cestě do Londýna potřeboval zaběhnout čas 45,30, ale daleko za ním zaostal a výkonem 47,66 skončil poslední.