Rubriky:

Atletika

Oštěpař Veselý myslí na zlato z ME, ale závod bude brát jako mítink

14. června 2012 16:27 - Praha

Byl celý podzim a zimu zdravý, příprava se mu extrémně povedla, srovnal si myšlení, umí se vypořádat s nervozitou a dospěl. Hlavně proto je Vítězslav Veselý aktuálně nejlepším oštěpařem na světě. Devětadvacetiletý atlet prožívá životní sezónu, osobní rekord si v Oslu vylepšil na 88,11 metru a platí za jednoho z největších favoritů nejen blížícího se mistrovství Evropy v Helsinkách, ale také na olympijských hrách v Londýně.

 

David W Cerny, Reuters

"Na základě těch výkonů, co jsem předváděl, musím myslet na medaili," řekl Veselý dnes novinářům dva týdny před ME. "A kdyby se tam povedla ta nejcennější, tak by to bylo super a povzbuzení před olympiádou," uvedl. Jeho konkurence se však rekrutuje hlavně z evropských soupeřů. "Je takřka totožná a je jasné, že ostatní neřekli poslední slovo a budou se určitě zlepšovat," tušil.

Zlato by vyhrál i pro trenéra Železného

Veselý by se nezlobil, kdyby v Helsinkách vyhrál. Moc dobře ví, jaký je rozdíl mezi prvním a druhým místem, či mezi medailí a čtvrtou pozicí, kterou obsadil loni na MS v Tegu. V zemi oštěpu zaslíbené by se nejspíš stal hrdinou, navíc by vybojoval zlato z ME pro trenéra Jana Železného, který kontinentální šampionát nikdy nevyhrál, byť je světovým rekordmanem a trojnásobným olympijským vítězem i mistrem světa.

Společně si oba ale nastavili, že ME je pouze mítink, na nějž se neklade důraz. Psychické vyčerpání by se totiž mohlo projevit na dalším průběhu sezóny s vrcholem v Londýně. "Musím se i po Evropě těšit na hlavní závod," měl jasno Veselý. "Jsem závodní typ a nechci, aby mi Evropa vzala síly. Možná se budu cíleně tlumit, nechci to moc prožívat," řekl. "Je to ale těžké, když jsem favorit. Trénink tomu přizpůsobíme, že se nejedná o důležitý závod, tak snad to pomůže i mojí hlavě a psychice," věřil.

Kvůli zdravotním potížím čtyři roky neházel

S oštěpem začal poměrně pozdě - v osmnácti letech. O rok později se dostal na juniorské MS do Kingstonu, ale pak čtyři roky vinou patálií se zdravím neházel. I další léta jeho kariéry poznamenaly zdravotní potíže. Až nyní vyletěl do absolutní světové špičky. "Snažím se k tomu přistupovat stejně, jako kdybych hodil o pět metrů míň," vykládal. Zlepšení mu ale dodá klidu a jistoty, zvedne sebevědomí. "I technika je stabilnější, to rozhoduje o výkonu. Nemusím se strachovat. Když mám formu, můžu si věřit," uvedl.

Veselého devizou je v letošní sezóně i hlava. Srovnal si priority, názory, ví, jak má řešit nejrůznější situace. "Důležité je poznání sebe sama. Naučím se poslouchat tělo, vím, jak zůstat zdravý, vím, co potřebuji před závody, při závodech, jak řešit problémy, různé situace," vykládal. I proto zůstává v klidu. "Ono totiž jednou hodit 88 metrů neznamená nic. Je třeba to házet pořád. Ale vím, co udělat v přípravě, aby to bylo dobré. A taky vím, co si můžu dovolit ve volném času," ujistil.

Roky měl problémy s rozběhem. Občas se mu dokonce stávalo, že přidal před odhodem dva kroky. "To souvisí se zdravím. V minulosti bylo důvodem ke kompromisům, letos jsem ale všechno odtrénoval. A srovnal si v hlavě i ten rozběh," přiznal. "Je důležité mít stabilní výkony, abych se hravě dostal z kvalifikace a měl ve finále šest hodů. Pak může jeden uletět," věřil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika