Rubriky:

Atletika

Čeští atleti odletěli na evropský šampionát s medailovými ambicemi

25. června 2012 16:24 - Praha

Hned s několika medailovými kandidáty odletěli dnes do Helsinek čeští atleti. Mistrovství Evropy (27. června - 1. července) jen měsíc před olympiádou v Londýně je pro některé testem formy, pro většinu ze třiačtyřiceti reprezentantů možností získat zkušenosti. Největším adeptem na cenný kov je oštěpař Vítězslav Veselý, který vede letošní světové tabulky.

 

Stanislav Zbyněk, ČTK

Z týmu na poslední chvíli vypadla oštěpařka Jarmila Klimešová, která stejně jako její kolegyně Barbora Špotáková dala přednost přípravě na olympiádu.

"Jedeme sbírat medaile, zkušenosti a ukázat se Evropě," prohlásil před odletem šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. "Věřím, že medaili, nebo spíš medaile, přivezeme, a budeme mít ve finále aspoň osm účastí. Taky věřím, že olympionikům to pomůže před Londýnem zvednout si sebevědomí," uvedl kouč.

Podle letošních výkonů by o cenné kovy měli bojovat také Pavel Maslák v běhu na 400 metrů, tyčkařka Jiřina Ptáčníková a překážkářky Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová. Bez šancí nejsou ani tyčkař Jan Kudlička, který do Helsinek odletí až ve středu, osmistovkař Jakub Holuša či při neúčasti favoritek sedmibojařka Eliška Klučinová. "Já nechci jmenovat nikoho, abych je zbytečně nesvazoval a nenervoval," řekl Dvořák.

Veselý touží po medaili, nejlépe zlaté

Veselý je největší českou medailovou šancí, ale třebaže na mistrovství Evropy chybí plno špičkových závodníků, zrovna oštěp bude výjimkou. Tam ze špičky nebude pouze mistr světa Mathias de Zordo z Německa, naopak chybět nebude dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska. "Nemůžu říkat, že nechci medaili. Pomýšlím i na zlato," prohlásil Veselý, svěřenec světového rekordmana Jana Železného.

Na nejcennější kov myslí také český rekordman na čtyřstovce Maslák. "Medaili chci určitě, ale o zlatu moc hovořit radši nebudu, protože bych to mohl zakřiknout nebo bych pak mohl být zklamaný, kdybych nevyhrál," uvedl jednadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky. Mezi přihlášenými má při neúčasti tří letos nejrychlejších Evropanů třetí nejlepší výkon. "Medaile je pro mě priorita, ale věřím, že když zaběhnu český rekord, že bude," řekl.

Za úspěchem s novým sestřihem

K úspěchu by mu měl pomoci také nový sestřih na hlavě ve stylu čínské východní filozofie Jing Jang. "Trvalo to chvíli, nanesení barvy, ostříhání. Chci mít na každý závod zvláštní sestřih," prohlásil. "Nápadů mám dost, takže nedojdou. Přítelkyni se to moc nelíbí, ale asi s tím nezmůže nic," smál se.

Se zdravotním problémem odjela do Helsinek Ptáčníková, kterou trápí bolavé zápěstí. Kvůli tomu neskákala na mistrovství ČR ve Vyškově a potíže neodezněly, ba naopak. "Mám tam poškozené kloubní pouzdro," prozradila. Lékaři dokonce nevyloučili, že po OH bude muset třetí žena letošních evropských tabulek na operaci. "Jsem závodní typ, takže věřím, že mi to vadit nebude, že to nějak zvládnu," doufala.

Postup do finále jako hlavní cíl si určit Holuša, halový vicemistr světa na 800 metrů. "Je jasné, že to nebude snadné, ale ve finále se už může stát, že bych na tu medaili mohl dosáhnout," prohlásil.

Česká atletická nominace pro ME v Helsinkách:
Muži:
Jaroslav Bába (výška), Václav Barák (400 m př.), Michal Brož (400 m př.), Petr Frydrych (oštěp), Adam Sebastian Helcelet (desetiboj), Jakub Holuša (800 a 4x400 m), Jan Kubista (800 m), Jan Kudlička (tyč), Pavel Maslák (400 a 4x400), Lukáš Melich (kladivo), Daniel Němeček (400 a 4x400 m), Roman Novotný (dálka), Ladislav Prášil (koule), Josef Prorok (400 m př. a 4x400 m), Petr Szetei (4x100 m), Roman Šebrle (desetiboj), Lukáš Šťastný (4x100 m), Rostislav Šulc (100 a 4x400 m), Vojtěch Šulc (200 m, 4x100 a 4x400 m), Jan Tesař (400 a 4x400 m), Jan Veleba (100, 4x100 m), Vítězslav Veselý (oštěp), Štěpán Wagner (dálka), Václav Zich (4x100 m), Antonín Žalský (koule).
Ženy:
Jitka Bartoničková (400 a 4x400 m), Zuzana Bergrová (400 m př. a 4x400 m), Věra Cechlová-Pospíšilová (disk), Tereza Čapková (1500 m), Kateřina Čechová (100 a 200 m), Zuzana Hejnová (400 m př. a 4x400 m), Eliška Klučinová (sedmiboj), Tereza Králová (disk), Jitka Kubelová (disk), Romana Maláčová (tyč), Oldřiška Marešová (výška), Lenka Masná (800 a 4x400 m), Jiřina Ptáčníková (tyč), Denisa Rosolová (400 m př. a 4x400 m), Jana Slaninová (4x400 m), Eliška Staňková (disk), Kateřina Šafránková (kladivo), Lucie Škrobáková (100 m př.).
ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika