Radcliffeová si maratonem v New Yorku vynahradila olympiádu

NEW YORK

Britská běžkyně Paula Radcliffeová v neděli v New Yorku složila reparát za olympijské hry. Jedenáct týdnů poté, co v Aténách vzdala nejprve závod na nejdelší distanci a poté i dráhovou desítku, triumfovala při svém premiérovém startu na slavném Newyorském maratonu. Stejný běh v Aténách si vyžádal život jednoho ze závodníků.

Světová rekordmanka měla více sil ve strhujícím souboji, který svedla v posledních osmi kilometrech s Keňankou Susan Chepkemeiovou. Třicetiletá vítězka dosáhla času 2:23:10 hodiny a zajistila si vítěznou prémii 100 000 dolarů. Byl to její čtvrtý triumf při pátém startu na maratonské trati. "Byla jsem si docela jistá, že ji přesprintuji," řekla Radcliffeová.

Chepkemeiová, jejíž opakované nástupy v průběhu společného běhu Radcliffová dokázala vždy odrazit, nakonec neodolala náporu vytáhlé Britky zhruba 200 metrů před cílem a proběhla cílem o čtyři sekundy později. Přesto se jednalo o nejtěsnější doběh v historii 35 ročníků. Třetí skončila Ruska Ljubov Denisovová.Nejrychlejší byl Raamal

Závod mužů se stal kořistí Hendricka Raamaly. Jihoafrický obdivovatel Emila Zátopka a dvojnásobný vicemistr světa v půlmaratonu slavil vůbec první velké vítězství na tradiční vzdálenosti. Závod nebyl tak dramatický jako ten ženský. Za Raamalou, který dosáhl času 2:09:28, doběhl jako druhý domácí stříbrný medailista z olympiády Meb Keflezighi s odstupem 25 sekund.

V nemocnici skončil jeden z keňských favoritů Michael Rotich. Pátý maratonec loňského žebříčku poměrně brzy své snažení vzdal a svěřil se do péče lékařů, kteří jeho stav blíže nespecifikovali.

V Aténách zemřel běžec

Nedělní maraton v Aténách poznamenala smrt jednoho z běžců. Dvaačtyřicetiletého řeckého fyzioterapeuta postihl osm kilometrů po startu infarkt.

Dvaadvacátý ročník závodu ovládli afričtí vytrvalci. V mužské kategorii se prosadili do první desítky pouze Keňané, z nichž nejrychlejší byl Frederick Cherono v průměrném čase 2:15:28 hodiny. Mezi ženami zvítězila Zinach Alemuová z Etiopie.