Atletem roku je pošesté za sebou oštěpařka Špotáková

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se podle očekávání stala nejlepším českým atletem uplynulé sezony. Anketě vládne nepřetržitě už od roku 2007. Na druhém místě skončila Zuzana Hejnová, bronzová medailistka z OH v Londýně v běhu na 400 metrů překážek. Třetí byl v hlasování oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy a čtvrtý muž z olympijských her. Trenérem roku je Jan Železný.

Atletce roku 2012 Barboře Špotákové gratuluje ministr obrany Alexandr Vondra.

Špotáková se šestým vítězstvím zařadila v této statistice na druhé místo české historie po bok diskařů Ludvíka Daňka a Imricha Bugára a běžkyně Jarmily Kratochvílové. Nejvíce titulů mají na kontě koulařka Helena Fibingerová a oštěpař Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Kromě Daňka všichni ale některé své tituly získali v době, kdy byla anketa ještě rozdělena na mužskou a ženskou kategorii.

Trenérem roku se stal favorizovaný kouč oštěpařů Jan Železný, který tak obhájil loňské vítězství, nejlepším juniorem roku je chodkyně a běžkyně Anežka Drahotová a objevem roku se stal Veselý. Mistři Evropy z Helsinek čtyřstovkař Pavel Maslák a tyčkařka Jiřina Svobodová obsadili čtvrté, respektive páté místo. Halový vicemistr světa v běhu na 800 metrů Jakub Holuša byl sedmý, před něj se dostala vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů Denisa Rosolová.

Jednatřicetiletá Špotáková v letošní sezoně šampionát v Helsinkách vynechala a vyplatilo se jí to, neboť v Londýně obhájila vítězství z Pekingu. Hejnová si na olympiádě naopak spravila chuť po zklamání na mistrovství Evropy, kde skončil bez medaile a porazila ji i tréninková kolegyně Denisa Rosolová, která vybojovala senzační stříbrnou medaili. Veselý navíc vyhrál také hodnocení Diamantové ligy.

Na galavečer v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa, který moderovali Aleš Háma a Monika Absolonová, přijeli atleti v limuzínách a dostali mimo jiné i zlaté cihličky. V průběhu večera vystoupili také kapela Charlie Straight, vokální skupina Fragile či Karel Gott. Na pódiu se předvedly při zpěvu na hit skupiny Spice Girls také "Rychlý holky" Hejnová, Rosolová, Bergrová a Bartoničková.

Do padesáté ankety Českého atletického svazu se letos zapojilo 152 trenérů, funkcionářů a zástupců médií, což je nejvíce od roku 1998.

9. Jan Kudlička (tyč) 326
10. štafeta žen 4x400 m (Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková, Hejnová) 252,
11. Lucie Škrobáková (100 m př.) 75 bodů, 12. Adam Sebastian Helcelet (víceboj) 39, 13. Michaela Dimitriadu (ultramaraton) 34, 14. Pavla Schorná Matyášová (běh do vrchu) 20, 15. Eliška Klučinová (víceboj) 17, 16. Antonín Žalský (koule) 10, 17. Roman Šebrle (víceboj) 9, 18. Bergrová (400 m) 8, 19. Ivana Sekyrová (dlouhé tratě) a štafeta mužů 4x400 m (Němeček, Maslák, Prorok, Holuša) oba 7, 21. Jaroslav Bába (výška) a Kateřina Čechová (sprint) oba 5, 23. Tereza Čapková (1500 m) 3, 24. Bartoničková (400 m), Věra Cechlová-Pospíšilová (disk), Michal Desenský (sprint), Anežka Drahotová (chůze, 1500 m) a Lenka Masná (800 m) všichni 1.
Trenér roku: 1. Jan Železný 112, 2. Martina Blažková 32.
Junior roku: 1. A. Drahotová 128.
Objev roku: 1. Veselý 38, 2. Helcelet 34, 3. Melich 17.