Rubriky:

Atletika

Oštěpař Veselý se z Afriky vrátil ve formě a myslí na 90 metrů

1. května 2013 10:45 - Praha

Tréninkové ukazatele hovoří jasně, Vítězslav Veselý by měl mít v letošním roce životní formu. Oštěpařský mistr Evropy ale moc dobře ví, jak je jeho disciplína ošidná a nehodlá dělat nějaké konkrétní prognózy. Z takřka tříměsíčního soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu se ale vrátil v dobré náladě a připraven na sezónu s vrcholem na mistrovství světa v Moskvě, kterou zahájí na prvním mítinku Diamantové ligy v Dauhá v pátek 10. května.

 

Jan Handrejch, Právo

Veselý kopíruje model přípravy, jaký léta praktikoval jeho trenér a světový rekordman Jan Železný. Letos v zimě ale byl v kuse ve stabilním africkém prostředí nejdéle v životě. "Bylo to 82 dní," uvedl. Stihl tam kompletní přípravu, od objemové fáze a tvrdé práce až po ladění formy. "Mám od příjezdu deset dní do závodů, takže jsem tam vlastně udělal celou přípravu," sdělil Veselý.

A povedla se mu, díky teplému počasí nevynechal jediný trénink, fyzicky je na tom prý lépe než v loňské sezóně. "Podařilo se to, vyhýbají se mi zranění a to je základ. Solidně jsem natrénoval, ale co z toho bude, to se uvidí. Doteď to byla jen půlka, teď přijde druhá část," řekl.

Naučil se s tělem pracovat

Zatímco začátek jeho kariéry provázely zdravotní problémy a kvůli bolavému lokti málem skončil, nyní nemá žádné potíže. "Za ty roky už jsem se naučil, jak s tělem pracovat. Každý rok přicházím na to, co můžu a co ne, čeho se vyvarovat. Paradoxně jsem každý rok zdravější a zdravější," uvedl s úsměvem. "Mám klasické oštěpařské bolístky a vím, že ke konci přípravy a prvních závodů mě bolívají záda, ale až si tělo odpočine, tak to přestane."

Loni Veselý oštěpu kraloval. Vyhrál Diamantovou ligu, ME v Helsinkách a v tabulkách mu patřily první dva výkony. Na olympijských hrách v Londýně prvním hodem v kvalifikaci vyrazil všem soupeřům dech, ale ve finále si vybral špatný den a skončil čtvrtý. "Tehdy jsem říkal, že jsem ve formě a jak to dopadlo. Ale teď to říkám znovu," prohlásil oštěpař s osobním rekordem 88,34 metru.

Na pohodě mu neubrala ani dlouhá doba, kterou v Africe strávil. "Když tam člověk přijede, musí si nastavit hlavu a nic ho extra netrápí," uvedl. Týden před odjezdem domů se ale už těšil, až změní prostředí. "Jo, na konci už mě to trochu štvalo. Jsem rád, že už jsem doma," řekl. V Africe stihl zajít s koučem na ryby, na golf, grilovat i oslavit 30. narozeniny. "Nic velkého. Zašli jsme na večeři, já na to moc nejsem," uvedl.

Spokojený byl i trenér Železný

Železný se do Čech vrátil dřív a také on si pochvaloval Veselého formu. "Je na tom dobře, vyzrál," nechal se slyšet. "Já ani nevím, co to je vyzrát," usmíval se Veselý. "A když bych o sobě řekl, že jsem vyzrál, tak to ukazuje, že jsem ještě nevyzrál," filozofoval z legrace. "Řekněme, že vím, čeho se vyvarovat, umím využít zkušenosti," prohlásil.

Po Dauhá ho čekají závody v Šanghaji a Pekingu, pak nejspíš Odložilův memoriál. "První závod bude odrazový můstek a ukáže. Já bych rád navázal na minulou sezónu, ale radši vyhraju mistrovství světa než Diamantovou ligu," naznačil, že loňský výpadek na vrcholné akci už by nerad opakoval. "Ale letos to bude zajímavější, špička bude vyrovnanější," tuší. Už čtyři oštěpaři letos hodili za 85 metrů. Veselý ale myslí na devadesátku. "Jsem ve formě, tak na ni myslet musím," konstatoval.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika