Koulař Prášil byl třetí na mítinku v Hengelu

Hengelo

Český koulař Ladislav Prášil obsadil třetí místo na kvalitně obsazeném mítinku v Hengelu. Dva dny po těsném čtvrtém místě na Diamantové lize v Římě v sobotu předvedl výkon 20,38, o deset centimetrů lepší než v italské metropoli.

Koulaři Ladislav Prášil (vlevo) a Martin Stašek při kvalifikaci na halovém mistrovství Evropy.

Prášila v sobotu v Nizozemsku překonali pouze bronzový medailista z OH v Londýně Reese Hoffa z USA (20,95) a kanadský vicemistr světa Dylan Armstrong (20,52).

V běhu na 800 m se představil i Jakub Holuša, na mezičase 200 m před cílem vedl, nakonec však byl za 1:48,33 poslední desátý.

Vynikajícím výkonem ozdobila soutěž tyčkařek Kubánka Yarisley Silvaová, jež jako třetí žena historie po světové rekordmance Jeleně Isinbajevové a Američance Jennifer Suhrové překonala laťku ve výšce 490 cm. Stříbrná olympijská medailistka z Londýna skočila nový osobní rekord i rekord mítinku na první pokus a pak se marně pokoušela o rovných pět metrů.

Vítězná série diskaře Hartinga skončila

Po téměř třech letech skončila vítězná série německého diskaře Roberta Hartinga, jehož v Hengelu porazil jeho polský rival Piotr Malachowski. Olympijský vítěz a mistr světa Harting sice hodil svůj výkon roku 69,91 m, ale po 35 vítězstvích za sebou našel přemožitele.

Malachowski totiž poslal disk do vzdálenosti 71,84 m, což je nový polský rekord a nejdelší hod na světě za více než pět let. Díky tomu se navíc Polák dostal na páté místo historických tabulek za světového rekordmana Jürgena Schulta z Německa (74,08), Litevce Virgilijuse Aleknu (73,88), Estonce Gerda Kantera (73,38) a vrhače z bývalého SSSR Jurije Dumčeva (71,86).

Závod na 5000 m nedokončil jeden z favoritů Kenenisa Bekele. "Jsem unavený z dlouhého letu a také po desítce v Eugene. Nejsem fit," řekl zklamaný Etiopan, jenž před devíti lety právě v Hengelu vytvořil na pětce dosud platný světový rekord.