Desetibojař Helcelet má z ME atletů do 23 let bronz. Maslák zaběhl český rekord

Tampere

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet vybojoval na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Tampere bronzovou medaili. Radost měl i sprinter Pavel Maslák, který vylepšil svůj český rekord na 200 metrů na 20,51 s. V pátečním rozběhu ubral ze svého loňského národního maxima osm setin. Do sobotního finále postoupil jako druhý nejrychlejší, byť mu foukal protivítr 0,9 metru za sekundu.

Pavel Maslák

Svěřenec Rudolfa Černého v Dukle Praha Helcelet se po mítinku v Götzisu potýkal s menším svalovým zraněním, ale na první vrchol sezóny se dokázal připravit skvěle. Splnil tak přísnější limit pro účast na mistrovství světa v Moskvě a lepší než on byli ve Finsku pouze Němec Kai Kazmirek (8366) a Rus Ilja Škurenjev (8279).

Během dvoudenní soutěže si Helcelet s výjimkou běhu na 100 metrů a sprintu nad překážkami vytvořil vždy alespoň letošní maxima, osobní rekordy si zlepšil v hodu diskem (43,03), ve skoku o tyči (500), hodu oštěpem (64,89) a běhu na 1500 metrů (4:37,93). Druhý český zástupce Lukáš Marek byl se ziskem 7606 bodů osmý.

Helcelet: Z výkonu jsem nadšený

"Zkusil jsem to na stříbro, věděl jsem, že Rus (Škurenjev) zaútočí, ale já mám to poslední kolo prostě špatné. Hrozně v něm tuhnu, taky jsem ze všech nejtěžší. Ale hlavně, že to je ta medaile!" uvedl na stránkách atletického svazu Helcelet.

Čtvrtý muž z letošního HME získal vůbec svoji první velkou medaili. "Z výkonu jsem nadšený, takové body jsem opravdu nečekal, zvlášť, když jsem musel po mítinku v Götzisu tři týdny kvůli zranění odpočívat," upozornil. "Rychlost tam ještě nebyla, na tom musím směrem k Moskvě zapracovat," dodal.

Maslák, který vylepšil vlastní národní maximum z loňského mistrovství České republiky družstev v Táboře, však nebude mít v boji o cenný kov snadnou úlohu. Rychlejší než on byl o pět setin v posledním běhu Brit Adam Gemili, hned dvě setiny za Maslákem proběhl cílem Polák Karol Zalewski.

"Cítil jsem se výborně, ještě mám rezervy, neběžel jsem úplně naplno," vzkázal z Finska na stránkách Top Athletics Maslák. "Těším se na finále, mohl by z toho být dobrý čas," prohlásil sprinter. V běhu o medaile bude mít čtvrtou dráhu, Zalewski dostal třetí a Gemili pátou.