Úžasná Hejnová! Po triumfu v Londýně má další rekord i diamant

Londýn

Forma Zuzany Hejnové vygradovala k dalšímu skvělému výkonu! Na Diamantové lize v Londýně srazila z českého rekordu dalších šestnáct setin na 53,07 s a zajistila si tak triumf v celkovém hodnocení seriálu na čtvrtce překážek.

Zuzana Hejnová slaví svůj triumf na mítinku Diamantové ligy v Londýně.

Stejně jako před rokem, kdy si na témže ovále doběhla pro olympijský bronz, startovala ve čtvrté dráze. Domácí Perri Shakesová-Draytonová hnaná stadiónem napěchovaným 60 000 diváků vypálila a vypracovala si slušný náskok, jenže Hejnová se nenechala ani trochu rozhodit.

Strojovým tempem se své sokyni přibližovala a v cílové rovince si ji dokonale vychutnala a zdolala o šest desetin. „Běželo se mi skvěle, opět jsem si připomněla krásné zážitky z olympiády a užila si závod se vším všudy," rozplývala se Hejnová. „Nenechala jsem se vybláznit, běžela si svůj běh a opět se mi to vyplatilo," libovala si šestadvacetiletá atletka.

Vylepšila výkon roku

Čím vším byla pro ni londýnská výhra sladká? Prodloužila svoji sérii triumfů na osm výher v osmi závodech. V generálce na mistrovství světa znovu nedala všem elitním soupeřkám šanci, v premiérovém vzájemném souboji zdolala i dosud vedoucí ženu tabulek Kori Carterovou z USA, nejlepší letošní čas jí navíc o čtrnáct setin vzala. Národní maximum pokořila ve druhém závodě po sobě, naposledy v Paříži před třemi týdny.

Ale především – jako třetí Češka v historii po oštěpařích Barboře Špotákové (dvakrát) a Vítězslavu Veselém vyhrála Diamantovou ligu. Překážkářky čekají po MS v Moskvě ještě dva mítinky a Hejnové čtrnáctibodový náskok už je nedostižitelný. Povinnost účasti na finálovém mítinku už je jen formalitou, v Curychu se svěřenkyně Dalibora Kupky může těšit na finanční odměnu 40 000 dolarů (necelých 800 000 Kč) a luxusní diamant.

Bondarenko útočil na světový rekord

Hejnové tréninkový kolega Pavel Maslák na čtvrtce svůj český rekord neohrožoval, doběhl osmý v čase 45,80 s, s odstupem za Kiranim Jamesem z Grenady, jenž vyhrál časem 44,65 s.

Další skvělé představení předvedli výškaři v čele s Bohdanem Bondarenkem. Ukrajinec vyhrál přetahovanou s Američanem Erikem Kynardem výkonem 238 cm a nadějně se pokoušel o evropský rekord 243 cm a dvěma pokusy dokonce o světový 247 cm! „Cítím, že v Moskvě to přijde," vyznal se.

Tahákem páteční první poloviny mítinku byl start Jamajčana Usaina Bolta, jenž v Londýně před rokem obhájil tři zlaté olympijské medaile. Stovku vyhrál po slabším startu díky vynikající druhé polovině závodu ve svém letošním nejlepším čase 9,85 s. „Musím se přiznat, že po dlouhé době jsem byl trochu nervózní. Můj start byl špatný, musím na něm ještě zapracovat, snad to v Moskvě bude lepší," doufal Bolt.

V tabulkách této sezóny mu nyní patří druhé místo za Američanem Tysonem Gayem, jenž však měl pozitivní dopingový test, a jeho výkon tak bude s největší pravděpodobností vymazán.

Mítink v Londýně pokračuje v sobotu i s tyčkařem Janem Kudličkou a překážkářem Martinem Mazáčem.