Rubriky:

Atletika

Na MS do Moskvy pojede rekordních osmadvacet atletů, Helcelet ukončil sezónu

29. července 2013 12:40 - Praha
(Aktualizováno: 29. července 2013 14:31)

Na mistrovství světa do Moskvy pojede 28 českých atletů. Chybí mezi nimi dva limitáři - desetibojař Adam Sebastian Helcelet si přivodil v týdnu vážné zranění kotníku a už ukončil sezónu, mílařka Tereza Čapková má poraněné lýtko. Nominaci na svém pondělním zasedání schválilo předsednictvo Českého atletického svazu (ČAS).

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jedná se o nejpočetnější výpravu do roku 1999, kdy byl na světový šampionát do Sevilly nominován stejný počet reprezentantů. Na poslední MS před dvěma lety v Tegu odjelo 21 atletů, při předchozích dvou ročnících v Berlíně 2009 a Ósace 2007 jich bylo na startu 22.

"Počítal jsem s třiceti lidmi, takže mě ten vysoký počet nepřekvapil. Dva se nám bohužel zranili," řekl kouč reprezentace Tomáš Dvořák. Do týmu prosadil i jednu divokou kartu pro koulaře Antonína Žalského, který splnil mírnější limit Českého atletického svazu, ale po Martinu Staškovi až jako druhý, takže podle pravidel neměl v nominaci být. "Tím výkonem (20,28) si v tabulkách stojí výš než jiní členové výpravy," uvedl Dvořák.

V týmu chybí jediná medailistka a vicemistryně světa z Tegu Barbora Špotáková, která se vrací k přípravě po narození syna Janka.

Helcelet na operaci nepůjde

V Moskvě se nepředstaví Adam Sebastian Helcelet. Vyšetření zraněného kotníku odhalilo natržení vazu, na operaci ale vícebojař nepůjde. Zahájí konzervativní léčbu, kterou však nechce podcenit. Proto ukončil sezónu a chce se pořádně připravit na tu příští. Ortézu a berle neodloží minimálně týden, potom by chtěl začít pomalu rehabilitovat.

Kotník si Helcelet poranil minulý týden po dopadu při skoku o tyči a už tušil, že mistrovství světa od 10. srpna bude v Moskvě bez něj. Doktor atletické reprezentace Jiří Neumann i šéflékař českého olympijského týmu Jaroslav Větvička hovořili o tom, že není vyloučena operace, ale pondělní vyšetření v pražské nemocnici v Motole Helceleta utvrdilo, že vaz není utržený.

"Ten kotník je pořád oteklý, takže se nedalo na rezonanci pořádně zjistit, jestli je vaz utržený nebo ne, ale podle ostatního vyšetření tomu tak není. Proto jsem se rozhodl, že na operaci nepůjdu," řekl ČTK Helcelet.

Už jednou podobné zranění z fotbalu měl, ale na druhé noze. "Takže své tělo docela znám, cítím, že to není tak hrozné, a vím, že to dám do pořádku, abych s tím v budoucnu neměl problémy," ujistil.

Dvaadvacetiletý Helcelet vybojoval v Tampere bronz na evropském šampionátu atletů do 23 let, kde si zlepšil osobní rekord o 177 bodů na 8252 bodů. I proto chtěl v Moskvě uspět. "A chtěl jsem si začít konečně tu atletiku užívat," řekl s odkazem na mítink v Götzisu, kde pršelo, a na následné problémy se svalem.

"Sezóna byla úspěšná, ale krátká. Štve mě to, asi se nebudu dívat ani na televizi, jen bych se rozčiloval," přiznal. "Odjedu z Prahy a aspoň si odpočinu," plánoval.

Český tým má na MS hned několik šancí na cenné kovy. Špičkovou formu má letos neporažená překážkářka Zuzana Hejnová, adepty jsou i oštěpař Vítězslav Veselý či koulař Ladislav Prášil a kladivář Lukáš Melich.

Nominace ČR:
Muži:
Jaroslav Bába (výška)
Michal Balner (tyč)
Jan Kubista (800 m, 4x400 m)
Jan Kudlička (tyč)
Petr Lichý (4x400 m)
Pavel Maslák (400 m, 4x400 m)
Martin Mazáč (110 m př.)
Lukáš Melich (kladivo)
Daniel Němeček (4x400 m)
Ladislav Prášil
Martin Stašek (oba koule)
Jan Tesař (4x400 m)
Vítězslav Veselý (oštěp)
Antonín Žalský (koule)
Ženy:
Jitka Bartoničková (4x400 m)
Kateřina Čechová (100 m)
Anežka Drahotová (20 km chůze)
Zuzana Hejnová (400 m př., 4x400 m)
Eliška Klučinová (sedmiboj)
Jana Korešová (dálka)
Tereza Králová (kladivo)
Lenka Masná (800 m, 4x400 m)
Lucie Pelantová (20 km chůze)
Denisa Rosolová (400 m př., 4x400 m)
Jana Slaninová (4x400 m)
Jiřina Svobodová (tyč)
Sylva Škabrahová (4x400 m)
Lucie Škrobáková (100 m př.)
ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika