Rubriky:

Atletika

Tyčkařka Svobodová je ve finále MS, Maslák prošel do semifinále

11. srpna 2013 10:36 - Moskva

Tyčkařka Jiřina Svobodová v neděli snadno postoupila do finále mistrovství světa v Moskvě. Napoprvé překonala výšku 455 centimetrů a společně s třemi dalšími ženami dnešní kvalifikaci vyhrála. Limitní výšku 460 cm už skákat nemusela. O finále bude bojovat čtyřstovkař Pavel Maslák. V rozběhu předvedl výkon 45,44 sekundy a přímo postoupil do semifinále z třetího místa svého běhu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Naopak další český reprezentant Martin Mazáč měl smůlu. V rozběhu na 110 metrů překážek předvedl druhý nejlepší čas kariéry 13,52 sekundy, přesto je druhým nepostupujícím, chyběly mu dvě setiny. Ze hry je i jeho přítelkyně Kateřina Čechová, která v rozběhu na 100 metrů předvedla nevýrazný čas 11,67.

Postup Svobodové vypadal snadně, ale samotná tyčkařka to tak necítila. "Docela se mi ulevilo, těch 445 málem spadlo, kdo ví, jak by se to vyvíjelo, kdyby to tam nezůstalo," prohlásila po soutěži. Nakonec ale po nepříliš povedeném průběhu sezony cítí zlepšení. "Konečně jsem zase cítila, že mě to baví, že jsem skákala dobře," uvedla.

"Nedokážu se nahecovat"

Úřadující mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem Maslák si od začátku hlídal postupovou pozici a v závěru mohl trochu vypustit a pošetřit síly. Semifinále je na programu v pondělí v 18:05 českého času. Přesto v cíli nebyl úplně nadšený. "Mám z toho divný pocit, je to jako na tréninku, nedokážu se nahecovat. Necítím se ani tak dobře jako na olympiádě," řekl Maslák.

V semifinále v Londýně zaběhl před rokem český rekord, ale letos se spíš trápil, byť za svým nejlepším časem zaostal letošním výkonem jen o 22 setin. "Věřím si, ale moje tělo to vnímá jinak. Chtěl bych do finále, ale to budu muset běžet jinak," uvedl dvaadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky.

Mazáč, svěřenec Luďka Svobody, se letos vrátil po vážném zranění, kvůli němuž vynechal celý loňský rok, a osobní rekord si na červnovém mistrovství republiky v Táboře vylepšil na 13,48 sekundy. "Měl jsem trochu na víc, na osobák, což by se na mistrovství světa počítalo, ale druhý čas kariéry je taky dobrý, takže jsem spokojený," prohlásil třiadvacetiletý atlet.

Myslel si, že organizátoři udělají tři semifinále, aby se mohl proběhnout ještě jednou. "Když je na startu více než 32 lidí, což bylo, tak se to dělá. Je to škoda," mrzelo sedmnáctého muže celkového pořadí po jeho prvním startu na světovém šampionátu.

Zažila největší zklamání kariéry

Čechová prožila největší zklamání kariéry, vždyť letos byla už o 33 setin rychlejší. "Nejhorší čas roku zrovna na takové akci. Od začátku až do konce všechno špatně. V rozcvičování jsem byla rozhozená. Ale věřila jsem si, až jsem tam všechno pokazila, stydím se," řekla Čechová.

Mistrovství světa v atletice v Moskvě:
Kvalifikace:
Muži:
400 m - rozběhy: 1. Merritt (USA) 44,92, ...16. Maslák (ČR) 45,44 - postoupil
110 m př. - rozběhy: 1. Oliver (USA) 13,05, ...17. Mazáč (ČR) 13,52 - nepostoupil
Ženy:
100 m - rozběhy: 1. Gardnerová (USA) 10,94, ...34. Čechová (ČR) 11,67 - nepostoupila
1500 m - rozběhy: 1. G. Dibabaová (Et.) 4:06,78
Koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 19,89
ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika