Maslák novým českým rekordem postoupil do finále, uspěly i Hejnová s Rosolovou

Moskva

Pavel Maslák znovu vylepšil český národní rekord v běhu na 400 metrů a v dějišti mistrovství světa postoupil časem 44,84 s do finále. Staré maximum Maslák překonal o sedm setin. Semifinálovou účast si v Moskvě zajistily na trati 400 metrů překážek Zuzana Hezjová i Denisa Rosolová. Sedmibojařka Eliška Klučinová je po čtyřech disciplinách pátá se součtem 3739 bodů a útočí na český rekord, na který má v mezisoučtu náskok 47 bodů.

Pavel Maslák na startu semifinálového běhu na 400 metrů v Moskvě.

Maslák své semifinále v sedmé dráze rychle rozběhl a do posledních metrů byl i ve hře o přímý postup do úterního finále. Za obhájcem titulu a olympijským vítězem Jamesem zaostal o tři setiny, Dominikánec jej mocným finišem předstihl na cílové pásce o jedinou setinu. Český reprezentant měl ale ze všech "poražených" běžců nejrychlejší čas a obsadil jedno ze dvou zbývajících postupových míst. Českým maximem pohnul poprvé od loňských olympijských her, kde tehdy už v rozběhu časem 44,91 poprvé pokořil hranici 45 sekund.

Jednička letošních světových tabulek Hejnová se vypořádala i s nervózním úvodem druhého rozběhu, na který doplatila po sérii předčasných startů diskvalifikací Muizat Ajoke Odumosuová z Nigérie. Česká rekordmanka běžící v osmé dráze v cílové rovince výrazně zvolnila, i tak snadno zvítězila v čase 55,25 sekundy a prodloužila letošní neporazitelnost na devět závodů.

Rosolová, kterou před šampionátem trápilo bolavé chodidlo, vyhrála v úvodním rozběhu za 55,44. Vicemistryně Evropy z loňského roku sice doběhla druhá za Jamajčankou Kaliese Spencerovou, ta ale byla diskvalifikována za špatné přeběhnutí překážky. Jamajská výprava sice podala protest proti vyřazení čtvrté ženy z předchozích šampionátů v Tegu a Berlíně, jury ho však zamítla.

Rosolová podobnou situaci jako Spencerová zažila loni na olympijských hrách v Londýně, kde za stejný prohřešek byla diskvalifikována v semifinále, ale česká výprava byla s protestem úspěšná.

Klučinová si hned v úvodním závodu na 100 m překážek vytvořila osobní rekord a poprvé v kariéře se o tři setiny dostala pod hranici 14 sekund. Ve výšce si letošní maximum 186 cm vyrovnala a v mezisoučtu měla o 58 bodů více než při jejím českém rekordu na loňském mítinku v Kladně (6283).

Ani ve vrhu koulí neslevila z vysokého standardu, osobní rekord sice nepadl, ale výkonem 14,19 si Klučinová vylepšila letošní maximum a náskok na vlastní národní rekord navýšila ještě o dva body. Na dvoustovce si v porovnání s rekordním výkonem pohoršila časem 24,91, ale udržela nečekané páté místo průběžného pořadí.