Rubriky:

Atletika

Protest proti ruskému zákonu! Stříbrný osmistovkař z MS Symmonds věnoval medaili homosexuálům

14. srpna 2013 15:38 - Moskva

Vicemistr světa v běhu na 800 metrů Nick Symmonds z USA věnoval stříbrnou medaili z atletického šampionátu v Moskvě svým přátelům z řad gayů a lesbiček. Učinil tak na protest proti nedávno přijatému ruskému zákonu o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Červnový podpis zákona prezidentem Vladimirem Putinem vyvolal zejména v západních zemích a v řadě světových organizací nevoli.

 

Denis Balibouse, Reuters

"Je jedno, jestli jsi teplej, hetero, černej nebo bílej. Všichni si zasloužíme stejná práva," řekl devětadvacetiletý Symmonds ruské agentuře R-Sport. "Tuto zemi respektuji, ale s jejími pravidly nesouhlasím," dodal atlet, který za své výroky sklidil z různých stran pochvalu prostřednictvím twitteru.

Symmonds se stal patrně prvním sportovcem, který otevřeně zákon kritizoval. Už v minulých dnech ale například Mezinárodní olympijský výbor MOV či fotbalová federace FIFA požádaly s ohledem na chystané velké akce v podobě zimní olympiády a fotbalového MS Rusko o vysvětlení homofobního zákona. Ten pod trestem vysoké pokuty, vězení, a v případě cizinců i vyhoštění zakazuje propagaci "netradiční sexuální orientace" mezi nezletilci.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika