Masná doběhla ve finále osmá, Obergföllová využila neúčasti Špotákové

Moskva

Osmé místo obsadila běžkyně Lenka Masná na mistrovství světa v Moskvě v závodu na 800 metrů. Překvapivá finalistka, která zasáhla do šampionátu jako poslední z českých atletů, na své soupeřky v neděli nestačila. Zpočátku se Masná držela v popředí, ale nakonec doběhla poslední v čase 2:00,59. Mužskou štafetu na 4x100 metrů vyhrála Jamajka. Z třetí zlaté medaile se tak v Lužnikách radoval Usain Bolt, který běžel závěrečný úsek.

Lenka Masná si v Moskvě doběhla pro postup do semifinále mistrovství světa.

Titul na osmistovce získala Keňanka Eunice Sumová díky osobnímu rekordu 1:57,38 před olympijskou vítězkou a obhájkyní titulu Ruskou Marijou Savinovovou.

Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová vybojovala své třetí zlato se štafetou. Závody na 100, 200 a 4x100 m dokázala na jednom světovém šampionátu vyhrát jako první žena v historii. Jamajčanky zvítězily v rekordu mistrovství světa 41,29 s velkým náskokem téměř půldruhé sekundy před Francií a USA.

Bolt vybojoval třetí zlato

Fenomenální Usain Bolt se dočkal v neděli třetího zlata a svou sbírku medailí z mistrovství světa zaokrouhlil na deset kusů. Vyrovnal tím rekordní bilanci americké legendy Carla Lewise. Oba mají ze světových šampionátů osm titulů stejně jako další americký běžec Michael Johnson. Jamajčané zvítězili ve finále štafety před kvartetem USA a Kanady, která se posunula na třetí pozici po diskvalifikaci Británie.

Bolt zopakoval zlatý hattrick z MS v Berlíně v roce 2009, kdy rovněž ovládl běhy na 100 a 200 metrů a štafetu. To samé předvedl na olympijských hrách v Pekingu a Londýně. Předloni na šampionátu v Tegu získal "jen" dvě zlaté po diskvalifikaci ve finále stovky.

Obergföllová triumfovala v oštěpu

V 31 letech se německá oštěpařka Christina Obergföllová dočkala prvního významného titulu v kariéře. Majitelka pěti stříbrných medailí z olympijských her a světových i evropských šampionátů zvítězila ve finále díky svému letošnímu maximu 69,05 metru.

V soutěži, v níž chyběla kvůli mateřské pauze dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková, překvapila druhým místem Australanka Kimberley Mickleová. Výkonem 66,60 si o téměř dva metry vylepšila osobní rekord a odsunula na třetí místo domácí favoritku Mariji Abakumovovou.

Obhájkyně titulu z Tegu a jednička letošních tabulek hodila v první sérii 65,09 m a v dalším průběhu finále už se nezlepšila. Za svým letošním nejlepším výkonem zaostala Abakumovová o více než čtyři metry a musela se spokojit s bronzem stejně jako v sobotu její manžel Dmitrij Tarabin mezi oštěpaři.

Konečné medailové pořadí zemí na mistrovství světa v atletice v Moskvě (po 47 disciplínách):