Rubriky:

Atletika

Svobodové odměna za rekord? Výborná véča, salát s houskou, směje se

6. září 2013 09:48 - Praha

Září je pro většinu atletů ve znamení dojezdu sezóny a úbytku sil. Ne tak pro Jiřinu Svobodovou! Sedmadvacetiletá skokanka ve středu při Plzeňské tyčce posunula český rekord na 476 cm.

 

Denis Balibouse, Reuters

Vy žádnou únavu na konci sezóny necítíte?

Ještě v Curychu jsem se cítila dobře a litovala, že jsem si nevzala tvrdší tyče, protože se 472 dalo skočit už tam. Tak jsem si říkala, že by to mohlo vyjít doma v Plzni, ale před závodem na mě padla únava, chtělo se mi spát, měla jsem těžké nohy a nečekala od sebe nic velkého. Dohodli jsme se, že půjdu minimum výšek, po 450 jsem šla rovnou 471 a přišlo mi, že to jde úplně samo. A 476 jsem skočila na druhý pokus bez doteku, únava byla pryč, jako bych byla jiný člověk. I 481 jsem skákala docela dobře, i když už mi to přišlo jako pořádná výška.

Přitom vaším letošním maximem bylo do středy 462 centimetrů…

Nevím, co se stalo, během sezóny jsem se nadřela i na 450, teď najednou 476. Asi to bylo tím, že ze mě všechno spadlo. Občas to vyjde, když to člověk nejméně čeká, je uvolněný a nemyslí na techniku. Já se čtyři roky pohybuju kolem 460, jednou mi to ulítlo na 470, ale to byla spíš výjimka, navíc letos jsem byla schopná skočit i 430…

Není vám teď líto, že sezóna končí? Když jste se tak rozeskákala…

Je, protože jsem si ty závody fakt užívala. I po závodě jsme cítila euforii, až večer jsem nevěděla, jak si lehnout, jak mě bolely záda. Klidně bych ještě skákala, ale jak závodím od půlky května, tělo už je bez hecu, a tak se těším na halu, kde snad navážu na konec sezóny.

Nabízí se otázka, jestli vás nemrzí, že taková forma nepřišla o tři týdny dříve v Moskvě.

Na tu spíš protrápenou sezónu jsem Moskvu zvládla dobře, kvalifikaci i finále. Za osmé místo jsem byla ráda, takže mě to nijak nemrzí. Hlavní je, že jsme s trenéry na dobré cestě, i když na těchto výškách už je každé zlepšení složitější. Kolem 470 bych ale stabilně chtěla skákat.

V Plzni byl i váš manžel překážkář Petr Svoboda, jak jste se po závodě odměnili?

Výbornou véčou, salátem s pikantní sýrovou omáčkou s houskou. (směje se) Já ani neměla hlad, i když jsem od snídaně měla jen jeden malý řízek. V poslední době ale skoro nejím nic jiného než krabí nebo sýrové saláty, tak to byla hezká odměna. V neděli mě ještě čeká mistrovství republiky družstev v Novém Městě nad Metují, pak možná přijde větší oslava.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika