Rubriky:

Atletika

Překážkář Svoboda se uzdravil a plánuje návrat na dráhu

23. ledna 2014 10:50 - Praha

Skoro tři roky překážkář Petr Svoboda nezávodil, ale v letošní halové sezóně chystá návrat, byť o něm mluví velmi opatrně. Jeho třikrát operovaná noha, o kterou kvůli zánětu málem přišel, je už v naprosto pořádku a český rekordman v hale i venku je v tréninkové zátěži. Drobné problémy ale má nyní s druhou Achillovou šlachou.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Psal se začátek roku 2011, když Svoboda vyhrál halové mistrovství Evropy v Paříži. Jeho kariéra nabírala na obrátkách, ale bolavá pata a achillovka ho přinutily vrátit se z následného soustředění na Kanárských ostrovech. A problémy neustaly, ba naopak.

Po více než roce neúspěšné léčby Svoboda vyhledal proslulého mnichovského odborníka Hanse-Wilhelma Müllera-Wohlfahrta. Ani jeho léčba homeopatiky ale nezabrala, naopak do achillovky se Svobodovi dostal zánět, hrozila mu otrava krve a loni v zimě mu šlo dokonce o život.

Málem přišel o nohu

"Kdyby přišel o několik hodin později, přišel o nohu," shodli se tehdy Vladislav Hospodár a Pavel Kolář, kteří mu končetinu zachránili další operací. Jenže Svobodova "Achillova pata" bolela dál a překážkář v září dokonce začal mluvit o konci kariéry.

Od té doby se ale situace nečekaně v dobré obrátila. Na podzim na Kanárských ostrovech, kde problém vznikl, už Svoboda věděl, že operovaná noha je v pořádku. "Trénuji a dokonce běhám rychle a překážky v tretrách," řekl Svoboda.

Jenže tři roky přetěžoval druhou končetinu, která se ozvala. A Svoboda s ní byl už dvakrát opět v Mnichově, kde znovu dostal injekce. "Prý to není nic vážného, už bych tam jet neměl, mělo by se to uklidnit," věřil Svoboda.

Navenek se atlet uklidňuje, ale strach, že se zase něco v jeho kariéře pokazí, cítí. "Ta druhá noha dostávala tři roky na zadek, tak je přetížená a bolí. Achillovka atrofovala, a když jsem začal běhat v tretrách, ozvala se," popsal příčinu. "Ale za ty tři roky jsem si už užil tolik bolesti, že mě nějaký menší problém už nerozhodí," dodal.

I proto věří, že v nejbližších dnech se opět postaví na start závodu. "Až při tréninku ucítím, že to má smysl, že to je rychlé, zkusím to," prohlásil. Chce si vyzkoušet závodní atmosféru ještě před mistrovstvím republiky, které se koná v polovině února. "Chci tam běžet, doběhnout do cíle a zůstat zdravý, to bych byl moc rád," uvedl.

Pokusí se probojovat na MS

Jenže s jídlem roste chuť a Svoboda ví, že bude mít stejné pocity, když se mu první závod povede. Je možné, že by se chtěl pokusit i o limit na halové mistrovství světa do Sopot. Ten je 7,74 sekundy, uzávěrka nominace je 20. února. A Svobodu nutí vyběhnout i závazek k Olympu Praha, který ho tři roky podporuje.

"Ale chci hlavně i kvůli sobě už zase závodit," uvedl. "Protože se za ty roky ze mě stal blázen. Chci se vrátit, chci závodit, chci ještě něco dokázat, ale obrovský strach z dalších problémů mě svazuje. Ta touha vyhrávat ale zůstala," popisoval.

Pokud by se mu splnil sen, na HMS by závodil po třech letech a třech dnech od triumfu v Paříži. To by byla Svobodova životní výhra. "Vracím se zpátky k atletice, ale s jásáním jsem opatrný. Už jsem to vykřikoval do světa několikrát," prohlásil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika