Jonesová při letošní premiéře poslední

WALNUT

Velkým zklamáním skončil první závod letošní sezóny pro Marion Jonesovou. Americká atletka při svém tradičním úvodním startu v kalifornském Walnutu skončila na posledním šestém místě v běhu na 400 metrů v podprůměrném čase 55,03 sekundy o tři a půl sekundy za vítěznou Jamajčankou Novlene Williamsovou. Zklamaná trojnásobná vítězka z olympijských her v Sydney pak v tichosti stadion opustila.

Jonesová doufala, že se ve Walnutu odrazí do lepší sezóny, než byla ta minulá. Devětadvacetiletá sprinterka loni neuspěla v americké kvalifikaci ve svých hlavních disciplínách a v Aténách mohla startovat jen v dálce a ve štafetě, skončila však bez medaile. Víc než sport Jonesovou zaměstnávalo podezření z dopingu, které na ni padlo kvůli spojení s laboratoří BALCO.

V neděli se představila na oválu poprvé od olympijských her a působila unaveně. Asi šest tisíc fanoušků ji nadšeně přivítalo, ale slavná běžkyně jim mnoho radosti neudělala. Ačkoli její trenér Steve Riddick tvrdil, že je Jonesová dobře připravena a může pokořit hranici 50 sekund, závodnice zcela propadla. V minulých letech přitom čtyřstovku ve Walnutu čtyřikrát vyhrála, v roce 2000 ve svém osobním rekordu 49,59.

Ve Walnutu zahájil sezónu i její přítel Tim Montgomery, s nímž má syna. Světový rekordman na stovce doběhl třetí coby finišman štafety v závodu na 4x100 metrů, který vyhrál kvartet v čele s bývalým nejrychlejším mužem světa Mauricem Greenem.

Hod kladivem vyhrál pokusem dlouhým 80,30 metru slovenský atlet Libor Charfreitag, který vede letošní světové tabulky výkonem ještě o půl metru lepším.