Skvělý Maslák suverénně ovládl finále a má zlato. Kudlička vybojoval bronz

Sopoty

Pavel Maslák suverénně vyhrál závod na 400 metrů na halovém mistrovství světa v polských Sopotech, když prolétl cílem ve výborném čase 45:24 sekundy, kterým stanovil nový český rekord. Medaili má i tyčkař Jan Kudlička, který dosáhl na bronz. Poslední český finalista druhého dne soutěží Jakub Holuša obsadil v běhu na 1500 metrů páté místo.

Pavel Maslák s českou vlajkou po triumfu na HME v Sopotech.

Třiadvacetiletý Maslák, jediný Evropan a jediný běžec bílé pleti na startu finále, stejně jako v semifinále prodal své sprinterské schopnosti. Po seběhu k vnitřní dráze se ujal vedení, ustál i drobný kontakt se soupeřem a přesně jak si přál před odletem do Polska, soupeřům už celou dobu pouze ukazoval záda.

Svěřenec Dalibora Kupky zvítězil v druhém nejlepším evropském čase v historii, rychleji běžel jen v roce 1988 Thomas Schönlebe z někdejší NDR (45,05). Maslák měl před druhým Chrisem Brownem z Baham náskok 34 setin. Třetí skončil Američan Kyle Clemons.

Maslák vybojoval pro Českou republiku první titul z halového mistrovství světa po deseti letech. Navázal tak na triumf vícebojaře Romana Šebrleho z Budapešti.

Dramatický boj o medaili svedl pětadvacetiletý tyčkař Kudlička. Po hladkém startu až napotřetí překonal 575 cm a totéž se mu povedlo i na další postupné výšce. Víc skokanů už pak v soutěži nebylo, ale jistotu medaile v ještě cennější kov už Kudlička nepřetavil. Výš neskočil ani vítězný Řek Konstadínos Filippídis, na pokusy porazil českého atleta i Němec Malte Mohr. Kudlička skákal jako poslední a mohl strhnout vítězství na svoji stranu, ale 585 cm, o čtyři více než je hodnota českého rekordu Adama Ptáčka, už nepřekonal.

Holuša na medaili nedosáhl

Mílař Holuša, jenž na minulém šampionátu před dvěma lety v Istanbulu skončil druhý na osmistovce, zaostal časem 3:39,23 za bronzem o 1,02 sekundy. Titul získal Ayanleh Souleiman z Džibuti výkonem 3:37,52. Holuša doběhl do cíle jako šestý, po diskvalifikaci čtvrtého Novozélanďana Willise se o místo v konečném pořadí posunul.

Holuša se od počátku držel v závěru startovního pole, ale v kontaktu s čelem závodu. Ztratil jej až v předposledním kole, ve kterém se zbytku pole vzdálila pětice běžců. Souleiman vyhrál před Amanem Wotem z Etiopie, třetí skončil Maročan Abdalátí Igidír.

"V závěru síla byla, takže nejsem moc spokojený. Já prostě vím, že pokud chci medaili, musím být vepředu," řekl Holuša. "Moc mi to nechutnalo, neběželo, takovej bez energie jsem byl," líčil. Snažil se držet, ale i šetřit síly na finiš, jenže si jich na závěr nechal až moc. "Štve mě, že jsem se nedokázal udržet v balíku, na konci už to nešlo," litoval.

Eatonovi útok na světový rekord nevyšel

Americkému olympijskému vítězi Ashtonu Eatonovi nevyšel v Sopotech útok na světový rekord v sedmiboji. Ve dvoudenní soutěži nasbíral 6632 bodů a za vlastním maximem z Istanbulu zaostal o 13 bodů. Druhý skončil Bělorus Andrej Kravčenko se ziskem 6303 bodů, třetí místo obsadil Belgičan Thomas Van Der Plaetsen součtem 6259 bodů.

Eaton atakoval rekord od první disciplíny, běhu na 60 metrů. Ve skoku dalekém sice trochu ztratil, ale body nabral zpátky ve vrhu koulí a skoku vysokém. Po sobotních překážkách měl na rekord náskok devět bodů, který po skoku o tyči udržel. Závěrečný kilometr ale běžel o dvě sekundy pomaleji než před dvěma lety.