Famózní Špotáková vyhrála v Lausanne svým nejlepším letošním výkonem

Ani při čtvrtém letošním startu oštěpařka Barbora Špotáková nenašla přemožitelku. Závod Diamantové ligy ve švýcarském Lausanne ovládla svým nejlepším výkonem v sezóně 66,72 m, přesto trochu smutnila, že ji to ještě víc neulétlo. Všechny čtyři platné pokusy české atletky byly za 65 metrů a stačily by na prvenství. Tahák mítinku, běh na 100 metrů, vyhrál Justin Gatlin z USA v nejrychlejším čase roku 9,80 sekundy. Druhý za ním byl po dopingové pauze jeho krajan Tyson Gay (9,93).

Česká oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Lausanne svým nejlepším letošním výkonem 66,72 metru.

Ve světových tabulkách je Špotáková druhá pouhých 70 centimetrů za Němkou Stahlovou, která v Lausanne skončila až čtvrtá za 63,20 m. „Jsem ráda za další vítězství, pořád ale čekám na pořádně dlouhý hod. Jak jsem chtěla, aby přišel, až moc jsem do toho mlátila," hodnotila.

Při brzkém začátku disciplíny oštěpařku potrápilo i slunce svítící do čí. „Navíc vládlo bezvětří. Aby to uletělo, potřebovala bych i nějaké fouknutí. Nicméně závod to byl hezký a série kvalitní," líčila Špotáková, která už vede i průběžné hodnocení disciplíny s osmi body. Stejný zisk dosáhla i ve čtvrtek druhá Ratejová, Slovinka ale nemá na kontě dvě vítězství jako česká atletka, která si po Římu podmanila i čtvrteční soutěž v Lausanne.

Bondarenko útočil na světový rekord

Parádní byla výška, kde se oba Ukrajinci dostali přes 240 cm. Vítěz Bohdan Bondarenko pak útočil i na 21 let starý světový rekord Kubánce Javiera Sotomayora (245), jenže laťku ve výšce 246 cm třikrát shodil.

Gatlin vymazal z čela letošních tabulek Richarda Thompsona z Trinidadu a Tobaga, jenž byl před dvěma týdny v Port of Spain o dvě setiny pomalejší. Gatlin, který má za sebou čtyřletý trest za doping, tak má na kontě pět z šesti nejrychlejších časů roku.

Gay prokázal, že je po roční pauze zaviněné trestem za užití anabolických steroidů dobře připraven. Svým výkonem se zařadil na dělené třetí místo tabulek po bok Jamajčana Kemarleyho Browna.

Dramatický souboj na čtyřstovce mužů vyhrál Kirani James z Grenady, který porazil LaShawna Merritta a časem 43,74 sekundy vylepšil vlastní světové maximum roku o 23 setin. O osm setin se pod hranici 44 sekund dostal také Američan a vylepšil si letošní maximum.