Oštěpař Veselý byl pátý v Paříži, přišel o vedení v Diamantové lize

Českým oštěpařům se nevydařil závod Diamantové ligy v Paříži. Vítězslav Veselý obsadil páté místo za hod dlouhý 81,43 metru a přišel tak o vedení v průběžném hodnocení prestižního seriálu, který celkově vyhrál v uplynulých dvou sezonách. Petr Frydrych skončil devátý za výkon 76,44 metru.

Oštěpař Vítězslav Veselý na archivním snímku ze Zlaté tretry v Ostravě.

Další český zástupce na mítinku koulař Ladislav Prášil byl šestý za vrh dlouhý 19,90 metru. Soutěž vyhrál Němec David Storl, který poslal kouli do vzdálenosti 21,41 metru a o tři centimetry porazil Američana Reeseho Hoffu.

Veselý se dnes trápil. První dva hody pod sedmdesát metrů úmyslně přešlápl, ve třetí sérii se zachraňoval pokusem na jistotu, kterým vyřadil z finálové osmičky Frydrycha. Nejdelší hod předvedl ve čtvrté sérii, pak už se zlepšit nedokázal.

"První dva hody mi nevyšly a třetím jsem se zachraňoval. Nebyly to vydařené závody," uznal Veselý. Nevěšel ale hlavu. "Sezóna pokračuje, přijdou další mítinky, tohle bylo ponaučení," uvedl na webu Top Athletics. "Přitom v rozcvičení jsem se cítil dobře, ale pak mi to nevyšlo. Přesně naopak, než tomu bylo na Zlaté tretře," porovnal.

Závod vyhrál Egypťan Ihab Abdelrahman, vedoucí muž letošních světových tabulek, který poslal osmisetgramové náčiní do vzdálenosti 87,10 metru a vystřídal Veselého v čele průběžného hodnocení Diamantové ligy. Druhý byl Fin Tero Pitkämäki (86,63), třetí místo nečekaně obsadil Němec Thomas Röhler v osobním rekordu 84,74 metru.

O nejlepší letošní světový výkon v běhu na 800 metrů se postaral Keňan Asbel Kiprop, jehož čas 1:43,34 minuty byl o 29 setin sekundy rychlejší než výkon Nijela Amose z Botswany ze závodu v Eugene. Poprvé pod 13 minut, o 18 setin, se v sezóně v běhu na 5000 metrů dostal Keňan Edwin Cheruiyot Soi.

Maximum roku na krátkých překážkách předvedl také Hansle Parchment, který proběhl cílem v kvalitním času 12,94 sekundy, čímž vytvořil jamajský rekord a zařadil se na desáté místo historických tabulek.

Původně měl skákat v Paříži také český tyčkař Jan Kudlička, ale kvůli bolavému kolenu svou účast na poslední chvíli zrušil a dal přednost doléčení před závěrečnou přípravou na mistrovství Evropy v Curychu.