Brňanky prohrály a budou hrát o 3. místo

BOURGES

Sen o euroligovém prvenství basketbalistek Gambrinusu JME Brno zničila už devítibodová porážka s ruským Jekatěrinburgem na finálovém turnaji v Bourges. Případný úspěch v nedělním utkání o 3. místo s horším z francouzského duelu Bourges-Valenciennes by přesto znamenal zopakování maxima klubu.

O prohře Brňanek rozhodl jejich matný výkon v první polovině zápasu. "Pivotky ruského týmu jsou vyšší než naše hráčky a dokonale to uplatnily. Naše obrana měla dlouho daleko k agresivnímu pojetí a hra byla plná technických chyb. Kombinační souhra skřípala. Družstvo bylo nervóznější než jsem si myslel," přiznal kouč Jan Bobrovský.

Největší problémy měly české hráčky s pohyblivou obranou soupeřek, které začaly daleko soustředěněji a už ve 4. minutě vedly 13:4.

Během druhé části si ruský tým podpořený dvěma americkými legionářkami pod košem vypracoval i častým vypichováním míčů bezpečné vedení (28:15 ve 13. min). Špatným doskakováním a nepřesnou koncovkou povolily české mistryně Jekatěrinburgu získat až šestnáctibodový náskok (39:23), navíc s poraněnou nohou odstoupila Godalyová. Od třetí čtvrtiny sice Brno výrazně zlepšilo herní projev, ve 24. minutě korigovalo stav na 41:48, ale pod košem výborný ruský celek hned reagoval šňůrou sedmi bodů.

Odvážná střelba trojek přinesla na začátku posledního dějství znovu snížení na 51:58, dvě minuty před koncem to bylo dokonce 64:70, ale na zvrat neměly hráčky Brna síly. "Věřil jsem, že pokud by holky přidaly k dobré defenzívě i výborný výkon v útoku, tak by mohly uspět, ale celá taktika se od úvodní minuty začala hroutit. Statečně jsme v závěru dotahovali, ale obrátit skóre nesmírně silný protivník nedovolil," domníval se trenér.

Závěrečný turnaj Euroligy basketbalistek
Brno-Jekatěrinburg 65:74
Nejvíce bodů: Vodičková 14, Vítečková 11, Šakirovová 10, Žirková 9, Machová 8, Hamzová 7 - Griffithová 18, Archipovová 15, Baranovová 13, Gustlinová 7, Osipovová 62800 divákůčtvrtiny 13:20, 23:39, 49:58Rozhodčí: Cerebuch (It.) a Christodulu (Řec.). Fauly: 16:19.Trestné hody: 11/7 - 16/12.Trojky: 6:6.