Špotáková i Svobodová si snadno zajistily finále ME! Koulař Marcell obsadil šesté místo

Curych

Bez sebemenších komplikací si zajistila postupu do čtvrtečního finále ME v Curychu česká oštěpařka Barbora Špotáková, která se kvalifikovala hned prvním hodem dlouhým 59,99 metru. Dařilo se také tyčkařce Jiřině Svobodové, obhájkyni titulu, které k dělenému vítězství v kvalifikaci stačil první úspěšný pokus na výšce 445 centimetrů. O medaili v úterý usiloval Jan Marcell, který postoupil jako jediný z trojice českých koulařů, ale ve finále nakonec obsadil šesté místo za hod dlouhý 20,48 metru.

Oštěpařka Barbora Špotáková při kvalifikačním pokusu na ME v Curychu.

Marcell ve finále zaostal za medailovými pozicemi o 35 centimetrů. První zlato na šampionátu v Curychu získal německý favorit David Storl, dvojnásobný mistr světa, který obhájil předloňský titul z Helsinek. Běh žen na 10 000 metrů vyhrála čtyřicetiletá Britka Joanne Paveyová.

Storl rozhodl soutěž hned v úvodní sérii, na jeho výkon 21,41 metru nedokázal nikdo ze soupeřů odpovědět. Nejvíce se mu přiblížil Španěl Borja Vivas (20,86), který v souboji o stříbro o tři centimetry předčil dvojnásobného olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska.

Bývalý diskař Marcell, který si letos vylepšil osobní rekord na 20,93, se v druhé sérii krátce posunul na třetí místo, rychle se ale přes něj dostali dva soupeři a posledním pokusem pak ještě Srb Asmir Kolašinac. Šestou pozicí nicméně navázal na úspěšné výsledky českých koulařů z poslední doby: předloni v Helsinkách byl Antonín Žalský šestý, loni na halovém ME vybojoval Ladislav Prášil bronz a na MS v Moskvě skončil pátý.

Prášil obsadil v kvalifikaci první nepostupové třinácté místo, Tomáš Staněk byl hned za ním čtrnáctý.

Helcelet je po úvodním dnu jedenáctý

V soutěži desetibojařů vede po prvním dnu Němec Kai Kazmirek. Loňský mistr Evropy do 23 let si vylepšil osobní rekordy na stovce a v dálce a po závěrečné čtvrtce se vyhoupl do čela. Krok s ním drží Bělorus Andrej Kravčenko, hlavně díky výšce, v níž zdolal 222 centimetrů. Stříbrný medailista z olympijských her v roce 2008 v Pekingu v posledních letech v žádné velké soutěži neuspěl, ale teď má desetiboj slibně rozjetý.

Nejlepší z českého tria Adam Sebastian Helcelet je po polovině závodu jedenáctý a za letošním maximem z Götzisu zaostává o 15 bodů. Nespokojen byl hlavně s výškou a čtvrtkou. Marek Lukáš je při své premiéře ve velké soutěži na 22. místě. Juniorský mistr světa Jiří Sýkora před výškou odstoupil kvůli problémům s kotníkem, který si poranil při dálce.

Do semifinále postoupil z rozběhu na 400 metrů překážek v letošním maximu 49,90 Michal Brož. Ještě jednou se na ME ve středu proběhne také sprinter Jan Veleba, který prošel do semifinále stovky díky času 10,41 sekundy; ve svém rozběhu byl přitom pátý a na přímé postupové místo nedosáhl.

Naopak vyřazeni jsou tyčkařky Romana Maláčová a Rebeka Šilhanová, Diana Mezuliáníková v běhu na 1500 metrů, oštěpařky Nikol Ogrodníková a Petra Andrejsková, všichni čtyřstovkaři Daniel Němeček, Patrik Šorm a Jan Tesař a obě překážkářky Lucie Škrobáková a Lucie Koudelová.

Sekanová skončila na 10 kilometrů předposlední

V běhu na 10 000 metrů žen v závěru programu prvního dne triumfovala nejstarší vytrvalkyně v závodním poli. Čtyřicetiletá Britka Paveyová svým dlouhým finišem nečekaně zaskočila všechny soupeřky. Čtyřnásobná účastnice olympijských her a dvojnásobná matka se po stříbru v Helsinkách dočkala prvního triumfu v čase 32:22,39.

Lucie Sekanová se sice po prvním kilometru objevila v čele, ale postupně se propadla až na 23. místo, předposlední ze všech běžkyň, které závod dokončily. Čas 33:57,29 byl o více než půl minuty horší než její letošní maximum.