Hejnová postoupila do semifinále 400 m překážek

HELSINKY

Osmnáctiletá atletka Zuzana Hejnová postoupila ve středu na mistrovství světa v Helsinkách do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Čerstvá držitelka národního rekordu obsadila ve svém rozběhu postupovou čtvrtou pozici časem 56,86 sekundy, když ve finiši o desetinu předstihla Španělku Coru Oliverovou. Český rekord Hejnové je téměř o vteřinu lepší než její dnešní výkon.

Mladičká Hejnová, juniorská mistryně Evropy a světová šampiónka do 17 let z roku 2003, tajně doufala, že by mohla postoupit. "Takže jsem spokojená, je to nad plán," vykládala. V cílové rovince bojovala o postup s Oliverovou. "Na posledních padesáti metrech jsem se ji snažila předběhnout a povedlo se to," radovala se.

Nevlídné počasí si Hejnová užila již v úterý, kdy se byla podívat na později odložené finále disku. Dneska si proto na stadión vzala hodně teplého oblečení. "A také jsem se namazala hřejivkou, celkem mi to pomohlo. S tím časem bych spokojená nebyla, ale podmínky jsou hrozné, vítr se točí, je zima a takovej slejvák, jaký byl včera, jsem ještě nezažila," dodala.

Třetí rozběh vyhrála Američanka Sandra Gloverová (55,31), celkově byla jednoznačně nejrychlejší světová rekordmanka Ruska Julija Pečonkinová (53,77). Semifinále je na programu MS ve čtvrtek.

Všichni ruští trojskokani vypadli v kvalifikaci

Ruští trojskokani prožili tragédii v kvalifikaci. Do finálové dvanáctky se nevešli Viktor Guščinskij, Igor Spasovchodskij ani Danila Burkenja. Bývalý světový šampión Němec Charles Friedek zvládl jen 15,75 metru a nepostoupil ani Brit Nathan Douglas, trojka letošních tabulek.

Ve finále bude naopak startovat naturalizovaný Slovák Dmitrij Valjukevič, který skočil 16,68 metru a byl desátý. Nejlepšímu muži kvalifikace Yoandrimu Betanzosovi z Kuby pomohl k výkonu 17,40 více než čtyřmetrový vítr do zad.

V rozbězích na 110 metrů překážek byl nejrychlejší olympijský vítěz Liou Siang z Číny, ale v helsinském počasí mu k tomu stačil jindy podprůměrný výkon 13,73 sekundy. V prvním rozběhu museli překážkáři dokonce bojovat s pětimetrovým protivětrem, vítězný Rakušan Thomas Blaschek se prodral do cíle v čase 13,86.

Za ním skončil čtyřnásobný mistr světa Allen Johnson z USA, který prohlásil, že ho vítr málem odfoukl z dráhy. "Vypadalo to, že nedoběhnu ani k příští překážce. Za takových podmínek jsem ještě nezávodil," řekl čtyřiatřicetiletý Johnson.

MS v atletice - kvalifikace
Muži
Trojskok - postupující do finále: 1. Betanzos (Kuba) 17,40, 2. Sands (Bah.) 17,21, 3. Gregório (Braz.) 17,20, 4. Davis (USA) 17,08, 5. Oprea (Rum.) 16,81, 6. Karailiev (Bul.) 16,73, 7. Bell (USA) 16,72, 8. Giralt (Kuba) 16,71, 9. Möller (Dán.) 16,69, 10. Valjukevič (SR) 16,68, 11. Taillepierre (Fr.) 16,67, 12. Jastrebov (Ukr.) 16,66.
Ženy
400 m př. - rozběhy: I.: 1. Pečonkinová (Rus.) 53,77, III.: 1. Gloverová (USA) 55,31, ...4. Z. Hejnová (ČR) 56,86.