Rubriky:

Atletika

Diskařka Cechlová vybojovala bronz

11. srpna 2005 20:34 - HELSINKY

Diskařka Věra Cechlová získala na atletickém mistrovství světa v Helsinkách druhou medaili pro českou výpravu. Ve čtvrtečním finále hodila 63,19 metru, obsadila třetí místo a ke stříbru desetibojaře Romana Šebrleho přidala bronz. Druhé zlato v kariéře získala po šesti letech Němka Franka Dietzschová, stříbro brala Natalia Sadovová z Ruska.

Česká medailová naděje Cechlová začala hodem dlouhým 60,76 metru. Do čela se už v první sérii dostala sedmatřicetiletá Dietzschová (64,89), která se i nadále pravidelně trefovala za hranici 64 metrů. Česká reprezentantka se pak zlepšila na rovných 63 metrů a posunula se na třetí místo za olympijskou vítězku Sadovovou.

Ve čtvrté sérii přidala Dietzschová skoro dva metry, kilogramový disk poslala až na značku 66,56 m, zatímco Cechlová opět přešlápla. V pátém pokusu si česká diskařka upevnila bronzovou pozici hodem na 63,19 a pak už jen čekala, zda ji někdo ze soupeřek nepřehodí. Nestalo se, nezlepšila se ani čtvrtá Novozélanďanka Beatrice Faumuinaová, která nakonec s vedoucí ženou letošních světových tabulek prohrála o 46 centimetrů.

Cechlová házela s vědomím, že má medaili

Cechlová tak v posledním pokusu už házela s vědomím, že má medaili. "Takže jsem se před tím hodem už radovala a házela jsem v euforii," řekla novinářům po závodu s českou vlajkou kolem ramen. Po nevydařeném pokusu se smála, skákala radostí a skotačila s vlajkou. Přemluvila Dietzschovou i Sadovovou k čestnému kolečku, ale organizátoři je kvůli závodu na překážkách na ovál nepustili.

"Sami vidíte, že jsem naměkko," omlouvala Cechlová slzy v očích. "Jsem strašně ráda, že to konečně cinklo, je to sice jen bronzová, ale já jsem i za ni strašně šťastná," prohlásila. Na podmínky - zimu, vítr a déšť - se nechtěla vymlouvat. "Měly jsme to všechny stejné, jsem ráda, že jsem se s tím dokázala poprat. I když, nebudu zastírat, jsem chtěla hodit dál," řekla.

Finálová soutěž diskařek se měla konat už v úterý, ale větrná bouře s hustým deštěm i problémy s měřicím zařízením přinutily pořadatele odložit ji na dnešek. Cechlová si kvůli tomu musela přebukovat letenku, původně chtěla z Finska odcestovat už ve středu. Takhle poletí domů v sobotu. "Bylo to náročné psychicky, ale teď si to tady pořádně užiju. A i když normálně nepiju, plzeňské pivo si na oslavu dám," uvedla.

Výsledky finále
Ženy - disk: 1. Dietzschová (Něm.) 66,56, 2. Sadovová (Rus.) 64,33, 3. Cechlová (ČR) 63,19, 4. Faumuinaová (N. Zél.) 62,73, 5. Grasuová (Rum.) 62,05, 6. Ma Šu-li (Čína) 61,33.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika