Rubriky:

Atletika

Šebrle: Neměl jsem zapotřebí si uměle zvedat výkon

13. srpna 2005 10:14 - HELSINKY

Český desetibojař Roman Šebrle se na mistrovství světa v Helsinkách místo oslav ze zisku stříbrné medaile musel potýkat s nařčením z dopingu. Pro velké vyčerpání z náročného závodu si totiž společně s reprezentačním kolegou Tomášem Dvořákem nechal aplikovat lékařem glukózu, což vedlo k velkým spekulacím. Jak celou situaci Šebrle prožíval, vypráví v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Jaká je vaše reakce na celou kauzu?
V žádném případě jsme neužili žádný dopink. Navíc si myslím, že jsme ani neporušili pravidla, protože jsme si glukózu nechtěli podat, abychom si zvedli výkon, vždyť to jsme neměli zapotřebí. Já potřeboval na stříbro běžet 4:50, tak pomalu jsem v životě neběžel. Ale celé ty dva dny byly tak vyčerpávající, že jsme se cítili velmi špatně a chtěli jsme aspoň doběhnout patnáctistovku. Přijde mi to směšné. I když k smíchu to moc není...

Můžete popsat ten váš stav před patnáctistovkou?
Klasická hypoglykemie, dělaly se mi mžitky před očima a bylo mi špatně.

Je mezi desetibojaři běžné přijímat takto glukózu?
Viděl jsem už mnohokrát na jiných šampionátech, jak si infuze nebo injekce atleti dávali. My jsme se s tím ani neskrývali, protože nás nenapadlo, že by někdo za tím mohl něco hledat.

Potřeboval jste už někdy během závodu glukózu?
Co je to během závodu? Vždyť já v novinách kolikrát vidím, že fotbalisté jdou po zápase na kapačku a taky jim šampionát pokračuje. My máme desetiboj dva dny. A já si letos už taky zažil své zdravotní problémy, nechtěl jsem mít znova krev ve stolici...

A vy sám už jste někdy předtím glukózu užil?
Samozřejmě.

Věděli jste, co říkají o nitrožilní aplikaci pravidla?
Samozřejmě jsem se ptal doktorů, jestli je to povolené. Kdyby nebylo, tak bychom si pochopitelně nic nedávali. Měl jsem hlad a nemohl nic sníst. Injekci jsme dostali v oficiální odpočinkové místnosti, kdybychom si chtěli vzít něco zakázaného, tak bychom to asi dělali jinde. Já v tom nevidím vůbec žádný problém, protože to nemá nic společného s dopinkem, je to jen cukr.

Kolik jste toho během závodu snědl?
Čtyři tatranky za dva dny... Člověk je nervózní, moc se toho sníst nedá.

Jak jste se o celé kauze dozvěděli?
Z internetu.

Jste nervózní, jak váš případ dopadne?
Spíš jsem rozčarovaný, protože je to absurdita. Já nevěřím, že si ti Finové glukózu taky nedali. Ztrácím iluze, celý život se snažím bojovat čestně a teď tohle.

Vidíte za tím akci finského týmu?
To je jasné, tonoucí se stébla chytá. Taky jsem viděl, jak při disku jeden soupeř hází bez čísla, rozhodčí mu před třetím pokusem říkal, ať si ho vezme, a nenapadlo mě jít za vrchním rozhodčím a žádat ho, aby mu první dva pokusy anulovali.

Kdo to byl?
To je jedno. Moc soupeřů jsem tady neměl...

Michal Osoba, Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika