Maročan Gharíb obhájil světový titul v maratonu

HELSINKY

Džavád Gharíb z Maroka jako teprve druhý vytrvalec v historii dokázal na mistrovství světa obhájit prvenství v maratonu. Dosud se to podařilo jen slavnému španělskému běžci Abelu Antonovi. Gharíb se v Helsinkách vrátil na maratonský trůn po loňském jedenáctém místě na olympijských hrách v Aténách. Tam triumfoval Ital Stefano Baldini, jenž dnešní závod nedokončil.

Třiatřicetiletý staronový šampion se od soupeřů odpoutal zhruba na 25. kilometru. V cíli dosáhl o půldruhé minuty horšího času než před dvěma lety v Paříži a výkonem 2:10:10 vyhrál s jedenáctisekundovým náskokem před Christopherem Isegwem. Ten získal první medaili v historii šampionátů pro Tanzanii.

Hlavní favoritka finálového závodu na 400 metrů překážek Julia Pečonkinová z Ruska se ukončila čekání na první zlatou medaili z významného šampionátu. Na helsinském Olympijském stadionu si světová rekordmanka doběhla pro titul v nejrychlejším čase sezony 52,90 sekundy. Jako první se letos dostala pod hranici 53 vteřin, už před šampionátem vedla tabulky s třemi nejlepšími výkony.

Sedmadvacetiletá Pečonkinová zkompletovala medailovou sbírku z MS, protože z předloňské Paříže má bronz a z Edmontonu stříbro. Úspěch z olympiády jí chybí, vloni v Aténách skončila ve finále poslední.

Etiopanky ovládly běh na 5000 metrů

Naděžda Ostapčuková vrátila koulařský titul do běloruských rukou. Před dvěma lety v Paříži ještě prohrála se Světlanou Kriveljovovou z Ruska při pokusu navázat na předchozí triumf krajanky Janiny Korolčikové. Ve finské metropoli ale vedoucí žena letošních tabulek ruským soupeřkám prohru vrátila suverénním způsobem - jako jediná se dostala přes 20 metrů, a to rovnou o 51 centimetrů.

Tiruneš Dibabaová a její etiopské kolegyně ovládly i finálový běh na 5000 metrů. Týden po absolutním triumfu na desetikilometrové trati opět soupeřky nestačily v posledním kole na drtivý finiš Etiopanek, které tentokrát obsadily dokonce první čtyři místa. Devatenáctiletá Dibabaová navíc získala jako první atletka v historii MS vytrvalecký double, o který se před ní marně pokoušeli třeba její krajané Haile Gebrselassie či Kenenisa Bekele.

Strhující souboj obhájkyně titulu Dibabaové s olympijskou vítězkou Meseret Defarovou dopadl lépe pro šampionku z desítky, která tak ziskem druhého titulu v rekordu MS 14:38,59 napodobila amerického sprintera Justina Gatlina. Bronzovou medaili získala stejně jako na dvojnásobné trati Ejegayehu Dibabaová.