Cechlová a Železný skončili v atletickém finále čtvrtí

MONTE CARLO

Bez medaile vyšla pětice českých reprezentantů ze Světového atletického finále v Monte Carlu. Nejlépe si vedli diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová a oštěpař Jan Železný, kteří obsadili čtvrtá místa. Tyčkařka Pavla Hamáčková napodobila pátou pozicí páteční výsledek Barbory Špotákové v soutěži oštěpařek, výškař Jaroslav Bába skončil až sedmý.

Diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová

Pospíšilová-Cechlová kralovala atletickému finále v předchozích dvou letech, ale pokus o hattrick jí absolutně nevyšel. Bronzová medailistka z mistrovství světa letos poprvé v soutěži nepřekonala hranici 60 metrů a výkonem 58,38 metru obsadila v Monaku čtvrté místo. Prvenství a prémii 30.000 dolarů vybojovala Ruska Natalja Sadovová, která hodila 63,40 a odsunula na druhé místo světovou šampionku Němku Franku Dietschovou.

Českou atletku předstihla ještě Američanka Aretha Thurmondová. Diskařky měly stejně jako závodníci v dalších technických disciplínách k dispozici jen čtyři pokusy místo obvyklých šesti. Pospíšilová-Cechlová se dostala na čtvrté místo v poslední sérii, předtím hodila 58,05 a 55,68, třetí pokus měla neplatný. Pokazila si tak výtečnou bilanci, neboť letos teprve podruhé chyběla na stupních vítězů. Čtvrtá skončila také při svém premiérovém startu v květnu na mítinku Grand Prix v Dauhá.

Železný v letošním maximu

Železný mohl být spokojen, neboť předvedl své letošní maximum a prohrál jen s trojicí nejlepších oštěpařů sezony. Světový rekordman hodil 83,98 metru, od třetího Rusa Sergeje Makarova ho dělily téměř tři metry.

Pozici letošní oštěpařské jedničky potvrdil Fin Tero Pitkämäki, jenž zvítězil hodem dlouhým 91,33 metru a jen o dvacet centimetrů zaostal za svým maximem z červnového závodu v Kuortane. Stejně jako v předchozí mimořádně kvalitní soutěži v Berlíně nenašel přemožitele a opět si trochu spravil chuť po velkém zklamání na mistrovství světa, kde skončil bez medaile.

Druhé místo vybojoval Nor Andreas Thorkildsen, jenž hodil 89,60 metru. Olympijský vítěz z Atén tak bezmála o dva metry zlepšil týden starý národní rekord. Propadl nečekaný mistr světa Estonec Andrus Värnik, jenž měl jediný platný pokus z první série 76,11 a skončil poslední.

Bába skočil jen 220 cm

Hamáčková se podělila o páté místo s Kanaďankou Danou Ellisovou, když obě skočily 435 cm. Soutěž tyčkařek měla tradiční vyvrcholení - Ruska Jelena Isinbajevová útočila na světový rekord, za který by inkasovala sto tisíc dolarů. Všechny tři pokusy zdolat výšku 502 centimetrů však byly neúspěšné, přesto olympijská vítězka a mistryně světa znovu suverénně vyhrála výkonem 474 centimetrů. Druhá skončila Polka Monika Pyreková.

Výškař Jaroslav Bába skočil jen 220 centimetrů. Soutěž vyhrál vicemistr světa Kubánec Víctor Moya, jenž navázal na výborné výsledky z posledních týdnů a úspěšnou sezonu korunoval osobním rekordem 235 centimetrů.

První porážku utrpěla na závěr sezony ruská trojskokanka Taťjana Lebeděvová. Jediná vítězka Zlaté ligy podlehla o tři centimetry Řekyni Hrysopiyí Devetzíové. Etiopanka Meseret Defarová vyhrála po běhu na 5000 i trojku a vydělala během dvou dnů 60 tisíc dolarů.