Grand Prix v Praze vyhráli Keňan Salil a Maďarka Kalovicsová

Pouze keňští vytrvalci si rozdělili stupně vítězů při desátém ročníku pražského běžeckého závodu Mattoni Grand Prix na Staroměstském náměstí. Nejrychlejší byl na desetikilometrové trati v čase 28:47 minuty devatenáctiletý Stanley Salil, jenž tak vylepšil své druhé místo z loňského roku. Za ním doběhl Joseph Ngeny a třetí skončil Moses Kigen.

Ilustrační foto

Na poloviční trati žen zvítězila počtvrté v sedmileté historii závodu Maďarka Aniko Kalovicsová, která časem 15:40 minuty zaostala jen o dvě sekundy za vlastním traťovým rekordem z roku 2000. S velkým náskokem porazila Keňanku Caroline Cheptanuiovou, třetí byla nečekaně Polka Justyna Lesmanová.

Nejlepší z českých běžkyň Lenka Formanová skončila při svém prvním startu na šestém místě. Mezi muži doběhl osmý naturalizovaný Čech Róbert Štefko. "Bohužel to počasí mi vůbec nevyhovovalo, měl jsem celý závod problémy se žaludkem. S výkonem jsem proto absolutně nespokojen," řekl na tiskové konferenci.

Baldini čtvrtý

Jeden z favoritů a největší hvězda závodu olympijský vítěz v maratónu z Atén Stefano Baldini skončil čtvrtý, keňským závodníkům stačil pouze do poloviny trati. "Bylo na mě moc dusno a horko, takže se mi moc nedařilo," prohlásil Ital.

"V závěru jsem měl více sil," uvedl vítězný Salil, jenž se utrhl Ngenymu až před cílem v Pařížské ulici. "Lepšímu výkonu zabránilo počasí," komentoval dusno a horko. "Ale je to pěkný závod, když mě pořadatelé pozvou, rád se sem příští rok vrátím," dodal Salil po závodu, který odstartoval premiér Jiří Paroubek.

Také Kalovicsová slíbila, že se do Prahy vrátí. "Mám z toho opět velkou radost, ráda tady závodím, je to krásné město. Líbilo se mi zase slyšet maďarskou hymnu," komentovala svou šestou účast v pražském běhu. Salil získal odměnu ve výši 1200 eur a automobil, Kalovicsová si na své konto připsala 800 eur.

Mattoni Grand Prix
Muži (10 km): 1. Salil 28:47, 2. Ngeny 28:53, 3. Kigen (všichni Keňa) 29:15, 4. Baldini (It.) 29:31, 5. Kiilu (Keňa) 29:40, 6. Riley (Brit.) 29:50, ...8. Štefko 30:36, 12. Faschingbauer 31:22, 15. Kreisinger (všichni ČR) 32:05.
Ženy (5 km): 1. Kalovicsová (Maď.) 15:40, 2. Cheptanuiová (Keňa) 15:59, 3. Lesmanová (Pol.) 16:28, 4. Kiruiová (Keňa) 16:34, 5. Johanssonová (Švéd.) 16:49, 6. Lenka Formanová 16:50, 7. Petříková 16:51, 8. Klimešová (všechny ČR) 17:02.