Maslák ve Stockholmu ovládl svůj běh, se sedmnáctiletým katarským objevem ale na dálku prohrál

Stockholm

Halový mistr světa Pavel Maslák vyhrál bez větších problémů svůj běh na halovém mítinku IAAF ve Stockholmu v času 46,38 sekundy, nebyl ale dnes nejrychlejší. V běhu B totiž senzačně vyhrál neznámý sedmnáctiletý katarský běžec Abdelalelah Harún v rekordu mítinku 45,39 sekundy, čímž se zařadil na dělené třetí místo světových tabulek.

Čtvrtkař Pavel Maslák

O nový světový rekord v běhu na 5000 metrů se postarala Genzebe Dibabaová z Etiopie, která dosáhla času 14:18,86 minuty. Dosud byla v hale na této nemistrovské trati nejrychlejší její krajanka Meseret Defarová v času 14:24,37.

Mladší sestra Tiruneš Dibabaové si vytvořila absolutní osobní rekord o deset sekund. V historických tabulkách pod otevřeným nebem běžely rychleji už jen Defarová a právě světová rekordmanka Tiruneš Dibabaová.

Maslák zaznamenal nejhorší výkon sezóny, ale podle všeho během závodu trochu šetřil síly, neboť ho o víkendu čeká v Praze ve Stromovce domácí šampionát, kde by se na své nesilnější trati měl rovněž představit.

Naopak Harún, kterého trénuje věhlasný kouč středních tratí Jama Aden, je teprve první rok mezi juniory a na oficiálních stránkách mezinárodní federace o něm nejsou žádné informace.

Druhý v běhu A za Maslákem, největším favoritem blížícího se halového mistrovství Evropy v Praze, kde bude obhajovat titul z Göteborgu, byl naturalizovaný Brit Rabah Yousif (46,80), třetí místo obsadil Liemarvin Bonevacia z Nizozemska (47,23).

Maslák v letošní sezóně běžel nejrychleji na mítinku v Moskvě 45,80 sekundy, o dvě setiny pomalejší byl v Saské Kamenici. V aktuálních evropských tabulkách je jasně nejrychlejší, na světě je sedmý. Jeho český rekord má hodnotu 45,24 sekundy ze Sopot, kde se loni stal halovým světovým šampionem.