Kamínková a Štefko slavili při Běchovicích rekordní vítězství

Suverénními vítězi 109. ročníku silničního běhu Běchovice - Praha a zároveň českými mistry se v neděli stali favorité Róbert Štefko a Petra Kamínková. Oba současně vylepšili vlastní rekordy slavného závodu - naturalizovaný Slovák Štefko vyhrál pošesté a odpoutal se v počtu triumfů od Lubomíra Tesáčka, Kamínková nenašla přemožitelku posedmé za sebou.

Štefko si běžel pro titul prakticky od čtvrtého z deseti kilometrů sám, soupeři jeho tempu nestačili. "Takže to byl spíš závod s počasím a s časem. Bylo celkem vedro, na mě až příliš," řekl Štefko. Na trati strávil rovnou půlhodinu a za rekordem Keňana Labana Chegeho zaostal skoro o minutu a půl. "Na to, že jsem závod běžel v podstatě celý sám, jsem s časem spokojený," dodal šampion.

Závod prý bral jako zkoušku před mistrovstvím světa v půlmaratonu. Českým vicemistrem se se ztrátou 45 sekund stal David Gerych, bronz získal Jan Kreisinger před vedoucím mužem pohárového seriálu Janem Bláhou.

Kamínková byla v cíli o půldruhé minuty dřív než Irena Petříková, třetí skončila Marta Vlčovská. Olomoucká vítězka zaostala časem 34:44 minuty o 59 sekund za traťovým rekordem. Vstříc vítězství běžela osamoceně dokonce už od druhého kilometru, kdy na její tempo rezignovala Petříková.

"Moc si toho vítězství vážím. O to víc, že už je to posedmé za sebou. Bylo teplo, to nejlepší počasí, jaké jsem při závodě zažila," řekla Kamínková, jež tři ze svých sedmi triumfů vybojovala ještě pod jménem Drajzajtlová. Vítězství jí také předčasně zajistilo konečné prvenství v seriálu Českého běžeckého poháru.

Výsledky:
Muži: 1. Štefko 30:00, 2. Gerych (oba AK Kroměříž) 30:45, 3. Kreisinger (Čtyři Dvory Č. Budějovice) 31:00, 4. Bláha (Sokol České Budějovice) 31:27, 5. Faschingbauer (AK Kroměříž) 31:51, 6. Krutský (Slovan Liberec) 32:09.
Ženy: 1. Kamínková (AK Olomouc) 34:44, 2. Petříková (Olymp Brno) 36:18, 3. Vlčovská (AC Pardubice) 37:30, 4. Všetečková (Sokol České Budějovice) 38:44, 5. Šibravová (PSK Olymp) 41:20, 6. Pecháčková (VS Tábor) 44:57.
Junioři: 1. Krunka (Nové Město nad Metují) 33:59,
juniorky: 1. Křížová (Olympia Bruntál) 40:55.