Rubriky:

Atletika

Z dopingu obviněný kouč Salazar chce dokázat svou nevinu

9. června 2015 14:55 - Portland

Americký atletický trenér Alberto Salazar opakovaně důrazně popřel obvinění britské televize BBC, podle jejíž reportáže měl několika běžcům ze své tréninkové skupiny v Portlandu v minulosti radit s užíváním dopingu. V blízké době chce svou nevinu dokázat. Mezi Salazarovy svěřence patří mimo jiné i britský dvojnásobný olympijský vítěz z Londýna na tratích 5000 a 10.000 metrů Mo Farah a Američan Galen Rupp, který v Londýně vybojoval na delší distanci stříbro.

 

Don Ryan, ČTK/AP

V reportáži BBC ve spolupráci s americkou neziskovou společností ProPublica zaznělo, že Salazar údajně v roce 2002 podával tehdy šestnáctiletému Ruppovi zakázaný testosteron. Rodák z Kuby, který dva roky pracuje jako konzultant Britské atletické asociace, však popřel jakýkoli podíl na podobných praktikách. "Celý život tvrdím, že věřím v čistotu sportu a v tvrdou práci, která vede k úspěchu," řekl Salazar.

Podle jeho slov se BBC a ProPublica uchýlily k nepřesné, chybné a fakty nepodložené žurnalistice. "Vůči Galenovi (Ruppovi) a Mo (Farahovi) vznesly absolutně nepodložená obvinění," prohlásil šestapadesátiletý Američan.

Z používání steroidů Salazara obvinili jeho někdejší asistent Steve Magness a někteří bývalí svěřenci. Žádný z členů jeho tréninkové skupiny Nike Oregon Project ale nikdy neměl pozitivní dopingový test.

"Když média a fanoušci věnovali svůj čas křivým obviněním stanice BBC a společnosti ProPublica, tak doufám, že věnují čas i mně, abych své jméno očistil. Abych dostal šanci dokázat, že veškerá obvinění jsou falešná," uvedl Salazar.

"Mám k dispozici dokumenty a fakta, která budu prezentovat v blízké době, aby se Farah i Rupp mohli věnovat pouze tomu, co mají rádi a kvůli čemu tvrdě pracují, aby byli úspěšní. To je běh," prohlásil trenér.

Běžci se za svého kouče postavili a obvinění rovněž odmítli. Přesto se Farah odhlásil z mítinku Diamantové ligy v Birminghamu, kde měl běžet patnáctistovku.

Na základě obvinění nechal Britský atletický svaz prověřit Farahova lékařská data a požádal o nezávislou analýzu na základě krevních hodnot, potravinových doplňků a všeho, co souvisí s běžcovou lékařskou péčí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika