Velká smůla. Oštěpařce Špotákové o chloupek uteklo vítězství v Londýně

Londýn

Oštěpařka Barbora Špotáková o jediný centimetr prohrála bitvu o vítězství na Diamantové lize v Londýně. Výkonem 65,00 metrů si světová rekordmanka vylepšila letošní maximum, ale o druhý triumf v prestižním seriálu za sebou ji připravila Madara Palameikaová z Lotyšska.

Oštěpařce Barboře Špotákové o chloupek uniklo vítězství v závodě Diamantové ligy v Londýně.

I tak si Špotáková upevnila vedení v průběžném pořadí. Má teď dvoubodový náskok před Palameikaovou a Jihoafričankou Sunette Viljoenovou, s kterou se dosud o první místo dělila a jež v Londýně skončila čtvrtá. Ve světových tabulkách se Špotáková posunula na osmou příčku.

Jakub Holuša obsadil sedmé místo v závodě na jednu míli. Až do cílové rovinky se držel v čelní skupině, ale ve spurtu na nejlepší nestačil a časem 3:55,66 zaostal o šest desetin sekundy za třetím místem. Zvítězil Asbel Kiprop z Keni za 3:54,87.

"Závod byl hodně zajímavý, běželo se pomalu, tím pádem bylo hodně strkanic. Snažil jsem se držet v kontaktu, ale bohužel jsem dost obíhal, což mě stálo v závěru lepší umístění," řekl Holuša serveru atletika.cz.

Maslák doběhl osmý

Pavel Maslák doběhl osmý na čtyřstovce a časem 45,78 se nepřiblížil ke svému letošnímu maximu (45,09). Zvítězil Jihoafričan Wayde van Niekerk, který se jako jediný dostal pod 45 sekund (44,63).

Tyčkař Renaud Lavillenie podruhé v sezoně překonal šestimetrovou hranici. Napoprvé přeskočil 603 a třikrát se pokoušel o 610, což by byl jeho druhý nejlepší výkon v kariéře. Jeho letošním maximem zůstalo 605 cm.

Stejně jako Špotáková skončili na druhých místech i další londýnští olympijští vítězové z roku 2012. Keňan David Rudisha, který se pomalu vrací do formy po zdravotních problémech, prohrál ve finiši osmistovky o jedinou desetinu sekundy s jednadvacetiletým stříbrným medailistou z tehdejšího závodu Nijelem Amosem z Botswany.

A rovněž po zranění se vracející koulařka Valerie Adamsová z Nového Zélandu podlehla Američance Michelle Carterové. Nejlepší atletce světa za loňský rok se nepodařilo vrátit na vítěznou vlnu poté, co se na minulém mítinku v Paříži při comebacku po operaci loktu a ramena přetrhla její pět let trvající šňůra 56 vítězství.