Rubriky:

Atletika

Spekulace drasticky poškozují obraz atletiky, štve rozzlobeného šéfa svazu Varhaníka

5. srpna 2015 08:24 - Praha

Bobtnající aféra kolem údajně podezřelých krevních vzorků stovek atletů uvízla na mrtvém bodě. Kauza, kterou rozpoutali reportéři německé televize ARD a britského listu Sunday Times, zatím nespěje ke konkrétním obviněním, do protiútoku naopak přešla Mezinárodní atletická federace IAAF. Nařčení považuje za senzacechtivé a matoucí.

 

Profimedia.cz

Necelé tři týdny před startem světového šampionátu v Pekingu obvinění řádně rozčeřila atletické vody. „To, co bylo publikováno, drasticky poškozuje obraz našeho sportu. Přitom jen na základě spekulací. Z toho jsem šokován, smutný a rozzlobený,“ řekl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník poté, co se seznámil s mediálními výstupy kauzy, podle nichž mělo být podezřelých i sedm procent vzorků českých atletů.

Nejasné počty

„Uvádí se, že uniklo zhruba 12 000 vzorků, ale jen u pěti tisíc atletů. Co to znamená? Že je to jeden vzorek na atleta, dva? Ze dvou měření nejsme schopní poznat vůbec nic. Nevíme, z jakých čísel ti novináři vycházeli,“ upozorňuje s odkazem na systém biologického pasu, kdy se dlouhodobě zkoumají odchylky jednotlivých hodnot.

„I kdyby ty hodnoty byly skutečně podezřelé, teprve dlouhý proces ukáže, jestli je to fyziologicky možné,“ říká Varhaník a připomíná situaci cyklisty Romana Kreuzigra.

„V rámci olympijského výboru jsem se tím dva roky zaobíral, proběhlo asi padesát testů na prestižní klinice v USA, než kauza dospěla k arbitráži a cyklistická unie nabídla smír, když bylo jasné, kdo by asi vyhrál.“

Politický boj?

IAAF ve svém obsáhlé reakci odmítá jednotlivé závěry novinářů a poukazuje na to, že zmíněná „tajná data“, která média interpretovala, sama zveřejnila už před čtyřmi lety.

„Jsem si jistý, že jde o umělou kauzu, kde může hrát roli i politika,“ reagoval také předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Před startem atletického MS totiž proběhne ostře sledovaný souboj o nového předsedu IAAF mezi Sergejem Bubkou a Sebastianem Coem. „Oba kandidáti jsou pro mě zárukou, že se boj proti dopingu ještě zpřísní,“ dodává Varhaník.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika