Rubriky:

Atletika

Farah ustál hrozící pád a odolal keňské přesile

22. srpna 2015 18:24 - Peking

I když na začátku posledního kola po kontaktu se soupeřem málem upadl, doběhl si britský vytrvalec Mo Farah opět pro titul mistra světa na trati 10 000 metrů. Drtivým finišem za sebou nechal trojici Keňanů, kteří se ho marně snažili během závodu setřást, a získal šesté zlato na velké světové akci za sebou.

 

Dylan Martinez, Reuters

Kolize s nakonec druhým Geoffreym Kamwororem, který loni vyhrál půlmaratón v Českých Budějovicích, však Farahovy ambice na prodloužení vítězné šňůry téměř zhatila. "Málem mě skopli tolikrát, ale díky bohu naštěstí jsem neupadl. Asi třikrát nebo čtyřikrát jsem téměř skončil na zemi. Mám dlouhý krok, takže je snadné mě zasáhnout. Ale nevím, jestli to dělali schválně, aby mě vyřadili ze hry. Nevím, co si o tom mám myslet," řekl dvaatřicetiletý rodák ze Somálska v rozhovoru pro BBC.

"Soupeři na něj zkusili všechno možné, málem ho i sundali. Ale běžel si to svoje. Je v životní formě. Věděl, že na něj nemají, ať udělají cokoli," ocenila Farahův výkon světová rekordmanka v maratónu Paula Radcliffeová.

Dvojnásobný olympijský vítěz se v posledních měsících musel vyrovnávat se stínem dopingového podezření poté, co BBC obvinila jeho trenéra Alberta Salazara, že napomáhal některým svým svěřencům k dopingu. Patří k nim i Američan Galen Rupp, který doběhl na desítce pátý.

Farah podezření z dopingu striktně odmítl a krátce před MS nechal nahlédnout do svých krevních profilů, aby se očistil. Jeho přípravu na šampionát prý kauza dost poznamenala. "Nebylo to snadné po tom, co mám za sebou. Musím jen dál nechat mluvit za sebe své výkony a vyhrávat medaile. V tom jsem dobrý," uvedl čtyřnásobný mistr světa.

V sobotu se pokusí obhájit titul také na pětce. Podobný double na MS dosud žádný vytrvalec nezopakoval.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika