Bolt, Gatlin. Favorité si stěžovali na únavu. Juška ve finále dálky neuspěl

sob (Peking)ČTKSport.cz

Dálkař Radek Juška obsadil na mistrovství světa v Pekingu jedenácté místo. Finále se mu nepovedlo, výkonem 757 cm halový vicemistr Evropy z Prahy výrazně zaostal za skokem z pondělní kvalifikace. Na postup do osmičlenného užšího finále bylo třeba 797 cm, Juška v pondělí v Ptačím hnízdě skočil o centimetr dál. Favorité Usain Bolt i Justin Gatlin bez potíží postoupili z rozběhů na 200 metrů. Mistr světa na stovce Bolt běžel čas 20,28, Gatlin byl ještě o devět setin sekundy rychlejší.

Usain Bolt gestikuluje před startem rozběhů na dvoustovce.

Juška se v kvalifikaci přiblížil osmimetrové hranici (798 cm) a před finále tušil, že k medaili má hodně daleko. Neskrýval ale touhu atakovat český rekord Milana Mikuláše z roku 1988 (825 cm), jemuž se ovšem nakonec ani nepřiblížil. „Asi jsem byl víc přemotivovaný, než jsem chtěl, asi to byla příčina," krčil rameny v Ptačím hnízdě.

Ve dvanáctičlenném finále přitom cítil menší nervozitu než v kvalifikačním klání. „Myslím, že nervozita byla daleko menší jak včera. Asi jsem fakt moc chtěl," přemítal. Z nepovedeného vystoupení si nicméně snažil vzít to dobré. „Myslím, že do budoucna by mi to mělo něco dát, uvidíme, co já sám si z toho vezmu. Určitě by to mělo být příště lepší," naplánoval si.

Bolt i Gatlin bez problémů prošli z rozběhů na dvoustovce, nicméně: "Byl to první krok, splnil jsem svůj úkol. Jsem trochu unavený, bolí mě nohy," přiznal Bolt. "O svůj fyzický stav mám trochu obavy, takže na sobě tady musím ještě hodně pracovat. Techniku mám ale dobrou, uvidíme, jak to celé dopadne. Dnes si odpočinu a zítra budu připraven," prohlásil Jamajčan, který na dvoustovce usiluje o čtvrtý titul za sebou.

Také Gatlin si stěžoval na únavu. "Stovka byla hodně fyzicky i emočně vypjatým závodem, dnes jsem to cítil. Rozběh jsem zvládl a teď mám další dva dny, abych se zlepšil a dal dohromady. Nechtěl jsem běžet tak rychle, ale Sani Brown se na mě tlačil. Ten kluk z Japonska je fenomenální," řekl americký mistr světa na 200 metrů z roku 2005, který má na kontě nejlepší letošní čas 19,57.

Bett získal první medaili pro Keňu na čtvrtce překážek

První keňskou medaili v historii na trati 400 metrů překážek vybojoval Nicholas Bett. Do loňské sezóny neznámý překážkář triumfoval v nejlepším letošním světovém výkonu 47,79 sekundy.

Třiadvacetiletý Bett měl ještě loni osobní rekord nad 49 sekund a jeho nejlepším výsledkem bylo třetí místo na africkém šampionátu. Dnes ale porazil díky skvělému výkonu v cílové rovince Denise Kudrjavceva, který získal v národním rekordu 48,05 na pekingském šampionátu první medaili pro Rusko. Keňa má poprvé světové zlato z trati kratší než 800 metrů.

"V semifinále jsem pokazil kroky mezi překážkami a dneska jsem všechno napravil," řekl Bett. "Je úžasné být mistrem světa. Zaběhl jsem si osobák a národní rekord a děkuju za to Bohu."

Africká běžecká velmoc dnes slavila titul také na osmistovce, na níž se na trůn vrátil světový rekordman David Rudisha, který má za sebou dvouletou pauzu zaviněnou zraněním. Soupeře porazil v čase 1:45,84 minuty a navázal na titul z Tegu 2011 a na vítězství na olympijských hrách v Londýně. Před dvěma lety ani loni kvůli zdravotním problémům pořádně nezávodil.

Rudishův vítězný comeback

"Bez ohledu na to, že se vracím po vážném zranění, které mě málem donutilo ukončit kariéru, být zpátky a moci dokázat světu, že můžu vyhrát mistrovství světa, pro mne znamená hrozně moc," řekl Rudisha. "Dneska to bylo víc o taktice, nešlo mi o rychlý čas," uvedl šestadvacetiletý Keňan, jenž se snažil kontrolovat tempo závodu, aby mu zbylo dost sil do závěrečného finiše. "V posledních měsících jsem pracoval na rychlosti a věřil jsem, že když poběžíme pomalejší tempo, dokážu vyhrát," řekl.

Soutěž diskařek vyhrála Kubánka Denia Caballerová, která předvedla hned v první sérii 69,28 metru, což je nejlepší výkon od světového šampionátu v Tokiu v roce 1991. Druhé místo vybojovala až posledním pokusem obhájkyně titulu a olympijská vítězka Sandra Perkovičová z Chorvatska, která prohrála teprve popáté ze 46 závodů v posledních čtyřech letech.

Patnáctistovka se stala podle očekávání kořistí Etiopanky Genzebe Dibabaové, soutěž dálkařů vyhrál Brit Greg Rutherford, který se stal mistrem světa poprvé. Olympijský vítěz a evropský šampión vyhrál ve svém letošním maximu 841 cm. Neuvěřitelný večer. Moje nejlepší vystoupení v životě," radoval se dojatý osmadvacetiletý dálkař. "Adrenalin je úžasná věc. Jsem tu a konečně jsem získal světový titul. Do 'pětice' všeho dobrého. Konečně mám to, po čem jsem toužil," dodal.