Bravo! Hejnová a Špotáková triumfovaly v Curychu a ovládly Diamantovou ligu

České atletky Zuzana Hejnová a Barbora Špotáková ovládly poslední závod Diamantové ligy v Curychu a díky tomu vyhrály i celkové hodnocení lukrativního seriálu! Překážkářka Hejnová zvítězila v čase 54,47 sekundy, Špotáková hodila 64,31 metru.

Zuzana Hejnová slaví vítězství v závodě na 400 metrů překážek na Diamantové lize v Curychu.

Čerstvá dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Hejnová vyhrála prestižní Diamantovou ligu podruhé v kariéře. Ve finálovém závodu si připsala sedmé vítězství v sezóně za sebou. Jediná soupeřka Hejnové v boji o diamant Kaliese Spencerová z Jamajky doběhla čtvrtá za 55,29.

Špotáková skončila na MS v Pekingu po třech nepovedených hodech devátá a nepostoupila ani do užšího finále. Také ve čtvrtečním prvním pokusu nepřehodila ani 60 metrů, ale pak se postupně zlepšovala a nejdál hodila ve čtvrté sérii. Díky tomu ovládla seriál po letech 2010, 2012 a 2014 počtvrté v kariéře.

Její největší soupeřky v boji o celkové vítězství závod pokazily. Mistryně světa Katharina Molitorová z Německa zachránila třetí místo posledním hodem a vicemistryně světa a největší soupeřka Špotákové v boji o diamant Jihoafričanka Sunette Viljoenová skončila dokonce poslední desátá.

Na rychlý čas nemyslela

Hejnová si od začátku závodu držela svoje tempo a nenechala se vybláznit zejména rychlostí Dánky Sary Petersenové. Zhruba na sedmé překážce se dostala do čela a ve finiši odrazila i nápor dánské překážkářky, která doběhla na druhém místě o desetinu zpět. Hejnová tak inkasuje kromě diamantu také prémii 40 000 dolarů, téměř milión korun.

"Po mistrovství světa jsem se cítila unavená, ale myslím, že to samé cítí i ostatní," řekla po závodu česká atletka. Jejím cílem bylo vítězství, na rychlý čas nemyslela. "Takže jsem potěšena, že se to povedlo," dodala po skoro o sekundu horším času než v Pekingu. "Teď se těším na dovolenou," prohlásila.

Pojede prý na Havaj. "Takže peníze se budou hodit," podotkla. "Ještě jsem to zlato z Pekingu pořádně neoslavila, protože jsem chtěla tady vyhrát, ale teď už přijdou velké oslavy," řekla Hejnová. "Dnes jsem neběžela rychle, ale také jsem nečekala, že mě Sara Petersen tak prožene. Předvedla dobrý výkon a donutila mě závodit až do konce," dodala.

Na slavném stadiónu Letzigrund soutěžili také dva čeští muži. Jaroslav Bába obsadil šesté místo ve skoku do výšky za výkon 223 centimetrů, Jakub Holuša bude mít po nezdaru na MS asi špatnou náladu také po dnešním závodu na 1500 metrů, v němž doběhl na posledním dvanáctém místě za 3:41,90 minuty.