Keňané Chebii a Jepchirchirová vyhráli pražskou Grand Prix

Keňané Daniel Chebii a Peres Jepchirchirová vyhráli sobotní večerní běžeckou Grand Prix Praha. Jepchirchirová vytvořila časem 30:55 rekord desetikilometrového závodu, ve vyrovnaném klání mužů se sedm vytrvalců dostalo pod 28 minut. Nejlepšími Čechy byli na sedmém místě běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová a devatenáctý Jiří Homoláč.

Keňský vytrvalec Daniel Chebii (vpravo) společně se svým reprezentačním kolegou Japhetem Korirer udávají tempo při Grand prix v Praze.

"Od počátku jsem se cítila dobře, věřila jsem tomu, že mám na to, abych rekord závodu překonala," uvedla v tiskové zprávě Jepchirchirová. O sekundu vylepšila letošní světové maximum, přitom celý závod absolvovala osamoceně.

Druhá byla v čase 32:08 další keňská běžkyně Linah Cherutová, bronz patřil Kidsan Alemaové z Etiopie (32:10). Na stupně vítězů mezi muži vystoupili Gilbert Masai z Keni (27:45), sekundu za ním proběhl cílem jeho krajan Barselius Kipyego.

Chebii vyhrál za 27:42 a navázal na vítězství z Prahy z roku 2013. "Letos to bylo hodně těžké. Soupeři byli kvalitní, o vítězství jsem musel tvrdě bojovat až do posledních metrů. Zpočátku jsem se držel ve vedoucí skupince vzadu, cítil jsem bolest v noze, ale nakonec to bylo dobré," uvedl vítězný běžec.

Homoláč si časem 30:10 vytvořil osobní rekord na silniční desítce. "Trochu mě už psychicky hlodalo, že jsem v letošních závodech prohrál buď s Honzou Kreisingerem nebo Vítkem Pavlištou. Ale dnes jsem je oba dokázal porazit, posílilo to mé sebevědomí," radoval se Homoláč.