Rubriky:

Atletika

Kvůli Diackově korupční aféře zrušila IAAF galavečer

6. listopadu 2015 10:20 - Monte Carlo

Mezinárodní atletická federace IAAF zrušila kvůli vyšetřování bývalého prezidenta Laminea Diacka tradiční galavečer s vyhlášením atletů roku. Podle listu L'Équipe o tom rozhodl Diackův nástupce, nový šéf světové atletiky Sebastian Coe.

 

Kin Cheung, ČTK/AP

Slavnostní večer "World Athletics Awards Gala" se měl v Monaku uskutečnit 28. listopadu a mezi dosud zveřejněnými nominovanými sportovci je i mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová.

Galavečer se koná pravidelně od roku 1988 a jeho pořadatelem je charitativní organizace International Athletics Foundation, jejímž je Diack dosud prezidentem. Čestným předsedou je monacký kníže Albert II.

Dvaaosmdesátiletý Diack, který stál v čele IAAF od roku 1999 do letoška, je vyšetřován kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz. Senegalský funkcionář čelí obvinění, že za milionové částky kryl dopingové případy. Podle francouzských médiích kauza souvisí s chystaným pondělním zveřejněním zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA o vyšetřování systematického dopingu v ruské atletice.

Kvůli účasti na krytí dopingových prohřešků ruské vytrvalkyně Lilije Šobuchovové byl dnes obviněn i Diackův syn Papa Massata Diack, jenž v otcově éře v IAAF působil jako marketingový poradce. Etická komise IAAF ho podezřívá z porušení několika bodů kodexu. Spolu s ním komise obvinila i bývalého předsedu ruského atletického svazu Valentina Balachničeva, někdejšího trenéra ruských vytrvalců a chodců Alexeje Melnikova a Gabriela Dollea, bývalého ředitele antidopingového oddělení IAAF.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika