Rubriky:

Atletika

IAAF odmítla, že nedostatečně bojuje proti krevnímu dopingu

27. listopadu 2015 18:08 - Monako

Mezinárodní atletická federace IAAF rezolutně odmítla obvinění, že by nedostatečně a neefektivně bojovala proti krevnímu dopingu, případně jej tolerovala. S takovým tvrzením už v srpnu před mistrovstvím světa v Pekingu přišly německá televizní stanice ARD a britský list Sunday Times. IAAF tehdy obvinění odmítla, nyní v obsáhlém prohlášení k případu oznámila, že jsou nepodložená.

 

Lionel Cironneau, ČTK/AP

Zmíněná média před čtyřmi měsíci uvedla, že získala přístup k 12 tisícům krevních testů od 5000 závodníků z databáze IAAF. Z nich prý vyplývá, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky. Údajně se některé případy týkaly také českých atletů. Zaznělo obvinění, že IAAF podezřelé hodnoty dostatečně neřešila.

"IAAF rozhodně nepopírá existenci krevního dopingu v atletice. Ale ohrazuje se proti tomu, že by 'jen tak seděla a nic nedělala'," konstatovala IAAF. Závěry australských expertů na doping Robina Parisotta a Michaela Ashendena, které tehdy obě média citovala, federace označila za tvrzení bez jakéhokoliv vědeckého a právního základu.

IAAF vysvětlila, že při analýze krevních vzorků před rokem 2010, tedy před zavedením takzvaných biologických pasů, nemohly být použity teprve od toho okamžiku platné standardizované metody. Nelze proto výsledky s těmi z pozdějšími srovnávat.

Federace také zdůraznila, že když už byly hodnoty podezřelé, důsledně vše prověřila. Jako příklad IAAF uvedla případ čtyř sportovkyň, u nichž pak provedla mezi roky 2005 a 2008 dohromady 98 cílených kontrol. Už dříve federace uvedla, že po zavedení biologických pasů potrestala kvůli abnormálním hodnotám krevního obrazu přes 60 atletů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika