Rubriky:

Atletika

Italští funkcionáři brání atlety obviněné z dopingu

3. prosince 2015 16:32 - Řím

V případě 26 italských atletů, které národní antidopingový úřad NADO ve středu obvinil z porušení pravidel o dopingu, jde podle podle předsedy Italského olympijského výboru Giovanniho Malaga i šéfa tamní atletické federace Alfia Giomiho spíš o procedurální zmatky než používání nedovolených prostředků. Dopingové kontroly prý v minulosti neměly tak jasně stanovená pravidla jako dnes.

 

Tony Gentile, Reuters

Obvinění atleti, mezi nimiž jsou i medailisté z mistrovství světa či olympijských her, se měli provinit tím, že se vyhnuli dopingové kontrole nebo nebyli zastiženi na ohlášeném místě. Kvůli tomu pro ně NADO požaduje dvouletý trest. Zhruba desítka z obviněných už přitom ukončila kariéru.

"Tito lidé nejsou žádní podvodníci. Problém vznikl jednoduše při komunikaci, když se zjišťovalo, kde zrovna jsou," řekl Malago v rozhovoru pro italský rozhlas. "Řada atletů se zřejmě dopustila nedbalosti, ale s dopingem to nemá nic společného," dodal na mimořádné tiskové konferenci Giomi s tím, že italská atletika "žije a je čestná".

Funkcionáři i někteří atleti rovněž poukazují na chyby v komunikaci, jež mohly vzniknout kvůli poruchovým faxům, problémům s emailovými hesly či nesprávně fungujícím aplikacím.

Mezi obviněnými je i Gibilisco

Jednoho z obviněných Fabrizia Donata, jenž v roce 2012 vyhrál trojskok na ME a získal i bronz na olympiádě v Londýně, zase zklamal přístup vyšetřovatelů NADO, kteří podle něj neprokázali žádnou flexibilitu. "Na dopingové kontroly jsem poctivě chodil deset let," řekl Donato na tiskové konferenci. "Chceme jen trochu respektu," dodal.

Kromě něj jsou mezi obviněnými atlety například i světový šampión ve skoku o tyči z roku 2003 Giuseppe Gibilisco, druhý z MS a mistr Evropy ve skoku do dálky Andrew Howe nebo přední sprinteři Simone Collio a Roberto Donati.

Sankce hrozí atletům v důsledku vyšetřování, které vedlo státní zastupitelství v Bolzanu, známé z dopingové kauzy olympijského vítěze v chůzi na 50 km z Pekingu Alexe Schwazera. O případných trestech rozhodne Italský olympijský výbor CONI, zřejmě ale až v příštím roce.

Světová atletika v současnosti bojuje s rozsáhlým skandálem v Rusku, kde se podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů. Rada IAAF kvůli tomu v listopadu vyloučila Rusko z mezinárodních atletických soutěží. Obdobnému podezření čelí i Keňa.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika