Rubriky:

Atletika

Výškařská tour se mění. Bude mezinárodní

5. ledna 2016 14:37 - Třinec

Ve zcela novém formátu se zkraje roku uskuteční v Třinci Beskydská laťka ve skoku do výšky. Po letech, kdy patřila do seriálu Moravské výškařské tour, se od roku 2016 stane součástí nově vzniklé Mezinárodní výškařské tour.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Ta se letos bude skládat ze závodu v Banské Bystrici na Slovensku, který se uskuteční ve čtvrtek 4. února a Beskydské třinecké laťky. Ta je na programu o tři dny později, v neděli 7. února ve Werk Aréně. V dalších letech organizátoři plánují výškařskou tour rozšířit.

„Oba mítinky jsou v tuto chvíli nekvalitnější a nejlépe hodnocené v obou zemích. V loňském roce byly v žebříčku halových závodů s hudbou hodnoceny oba závody jako nejlepší na světě," prozradil manažer Mezinárodní výškařské tour Alfonz Juck a dodal, že pro celkového vítěze Mezinárodní výškařskou tour je připravena prémie pět tisíc dolarů.

Přijede i obhájce

Usilovat o ni bude i vítěz loňské Beskydské laťky Katařan Mutaza Essu Baršim, který přislíbil účast jak na Banskobystrické, tak i na Beskydské laťce. „Do Třince se přesune většina startujících. V Třinci se proto znovu představí i Baršim, který už v kariéře vyhrál dvakrát jak v Banské Bystrici, tak i v Třinci. V roce 2013 vyrovnal rekord Beskydské laťky, který má hodnotu 234 centimetrů. Loni skočil v Třinci o čtyři centimetry méně, rekordní zápis tak budou fanoušci očekávat letos znovu," řekl Juck.

Asijský rekordman a olympijský medailista v letní sezóně neskákal zcela podle svých představ. Na mistrovství světa v Pekingu nezískal medaili, ovšem rok 2015 ukončil jako lídr světových tabulek s výkonem 241 centimetrů a vyhrál i seriál Diamantové ligy. „K jeho hlavním soupeřům budou patřit Italové Gianmarco Tamberi a Silvano Chesani. Chybět nebude ani český olympijský medailista Jaroslav Bába, který startoval na Beskydské laťce už jedenáctkrát a v roce 2003 a 2004 ji vyhrál," přiblížil Juck.

V ženské soutěži se na severu Moravy představí Levern Spencerová ze Svaté Lucie s britskou rekordmankou Isobel Pooleyovou. V jednání je start Chorvatky Blanka Vlašičové. „Rekordmanka závodu v Banské Bystrici by se ráda nejméně na Slovensko vrátila. Ale vzhledem ke zdravotním problémům z posledních let je opatrná v potvrzování startů. Rozhodnutí si nechává na poslední chvíli," naznačil Alfonz Juck.

tom, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika