Rubriky:

Atletika

V IAAF prý věděli o rozsáhlém dopingu Rusů už od roku 2009

12. ledna 2016 21:21 - Paříž

O masivním dopingu v ruské atletice věděli představitelé mezinárodní federace IAAF už od roku 2009. Tvrdí to agentura AP s tím, že získala e-maily, dopisy a zprávy od anonymního zdroje, který měl přístup k antidopingovému programu federace. Z dokumentů prý vyplývá, že před olympijskými hrami v Londýně v roce 2012 se funkcionáři IAAF snažili utajit rozsáhlé užívání krevního dopingu mezi ruskými atlety.

 

Joseph Okanga, Reuters

V prosinci zveřejnil francouzský list Le Monde informace, že vysoký funkcionář IAAF Nick Davies usiloval o to, aby se zprávy o dopingu v Rusku před mistrovstvím světa v Moskvě v roce 2013 dostaly na veřejnost "řízeně" nebo vůbec.

Systematický doping dostihl ruské atlety až na podzim loňského roku. V listopadu bylo Rusko vyřazeno až do odvolání z mezinárodních soutěží, poté co nezávislá komise Světové antidopingové agentury (WADA) našla důkazy o řízeném dopingu a utajování pozitivních nálezů. Z jejich zakrývání za úplatu je podezřelý i bývalý předseda IAAF Lamine Diack. Tento čtvrtek WADA zveřejní další část své zprávy, která má být věnována právě korupci v nejvyšších patrech světové atletiky.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika