Skvělý Maslák! Drtivým finišem obhájil titul halového mistra světa

Pavel Maslák zůstává králem halové čtvrtky, v americkém Portlandu obhájil titul mistra světa! Díky skvělému finiši se dostal před Bralona Taplina z Grenady, udržel za sebou i další soupeře a zvítězil v čase 45,44 s. Svěřenec Dalibora Kupky vybojoval pro Česko první medaili na šampionátu, sedmibojař Adam Sebastian Helcelet skončil se součtem 6003 bodů pátý.

Český atlet Pavel Maslák se raduje z českou vlajkou z titulu halového mistra světa.

Mistrovství Evropy 2013 v Göteborgu a 2015 v Praze, mistrovství světa 2014 v Sopotech a 2016 v Portlandu. Všechny tyto halové šampionáty spojuje jméno zlatého medailisty na čtvrtce. Pětadvacetiletý rodák z Havířova s vytetovaným drakem na zádech a charakteristickými rukávky Pavel Maslák dominoval i v Oregon Convetion Center.

„Je skvělý pocit být dvojnásobným mistrem světa, i když v Sopotech jsem běžel líp," srovnával,

Seběhl druhý

Z páté dráhy nesbíhal český rekordman po úvodním kole na prvním místě, ale držel se v těsném kontaktu s Taplinem, držitelem letošního nejlepšího výkonu. V poslední zatáčce ale zvnějšku čtvrtkaře z Grenady předběhl a rozhozený Taplin skončil bez medaile.

„Byl jsem si jistý, že když seběhnu první, získám medaili. Ale Taplin to rozběhl rychle, přepálil úvod, tak jsem měl dobrý impuls, abych ho předběhl. Nějakých sedmdesát metrů před cílem už jsem věděl, že se mi to povede,“ popisoval Maslák finálový závod.

Za svým osobním rekordem zaostal o dvě desetiny, v kariéře běžel v hale rychleji jen třikrát. Druhý skončil Katařan Abdalelah Harún (45,59 s) a třetí Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga (46,17 s).

Maslák se označuje za halový typ, kontaktní závody a ostřejší zatáčky mu sedí. „Třeba Harún a spol. nemají takové zkušenosti, v hale moc běhat neumějí, to byla moje výhoda. Takticky jsem to zvládl dobře,“ pochvaloval si.

Hned po šampionátu už se Maslák bude chystat na letní sezónu s olympijským vrcholem. „Teď si dám týden odpočinek a začneme přípravu. Na olympiádě to bude o něčem jiném, plno lidí tu nestartovalo, takže v Riu pro mě bude cíl finále,“ má jasno.

Suverén Eaton

Do poslední disciplíny sedmiboje, běhu na 1000 metrů, nastupoval Adam Sebastian Helcelet ze čtvrtého místa s jednobodovým odstupem za třetí příčkou, jeho nejbližšími konkurenty ale byli výrazně lepší běžci.

Svěřenec Josefa Karase časem 2:45,06 celkově o tři body překonal hranici 6000 bodů a skončil pátý, na medaili mu chybělo 123 bodů.

„Po prvním dnu bylo hodně těžké bojovat o medaili. Závod se mi moc nepovedl, takže v tom kontextu hodnotím páté místo na světě jako dobré,“ tvrdil Helcelet, jenž zatím na velkou seniorskou medaili čeká. „Už bych chtěl ta čtvrtá pátá místa prolomit. Mám zase nějaké poznatky, co zlepšit v technických disciplínách a potřebuji zrychllit. Mám skvělého trenéra, super tréninky, do letní sezony je zase co zlepšovat,“ ví.

Pozici vícebojařského suveréna potvrdil Američan Ashton Eaton jasným vítězstvím s výkonem 6470 bodů. Získal třetí zlato v řadě, a přidal tak do rodinné sbírky další triumf k manželce Brianne Theisenové-Eatonové, která vyhrála v pětiboji. Stříbrnou medaili vybojoval Ukrajinec Oleksej Kasjanov (6182) a třetí místo patří Mathiasu Bruggerovi z Německa (6126).

Poslední den šampionátu čekají finále mílaře Jakuba Holušu a dálkaře Radka Jušku.

Sedmiboj:
1. Eaton (USA) 6470 b. (60 m: 6,81 - dálka: 808 - koule: 14,16 - výška: 199 - 60 m př: 7,78 - tyč: 510 - 1000 m: 2:35,22),