Rubriky:

Atletika

Keňa schválila antidopingový zákon, o hry v Riu by neměla přijít

19. dubna 2016 18:05 - Nairobi

Keňský parlament dnes schválil dlouho očekávanou antidopingovou legislativu a atletická velmoc by neměla přijít o velké mezinárodní soutěže včetně olympijských her v Riu de Janeiro. Nový zákon ještě musí podepsat prezident, což by měla být formalita.

 

Sang Tan, ČTK/AP

Za poslední tři roky bylo potrestáno za doping zhruba 40 keňských atletů. Podle agentury AP ale někteří dál startovali v závodech a několik tamních funkcionářů bylo suspendováno za to, že chtěli po závodnících peníze výměnou za nižší tresty.

Aby Keňa prokázala, že udělala dostatečný pokrok v boji proti dopingu, musela schválit novou legislativu. Předchozí dva termíny běžecká velmoc nedodržela, poslední ultimátum měla do 2. května.

"Dnes je velký den. Návrh antidopingového zákona byl přijat. Olympiádo, my přijedeme," prohlásil ministr sportu Hassan Wario. Keňský prezident Uhuru Kenyatta už dříve oznámil, že nový zákon podepíše.

Zakotveny jsou v něm například sankce až 1000 dolarů nebo rok vězení pro sportovce usvědčené z dopingu nebo tresty pro osoby, které zakázané prostředky poskytnou. Ty mohou jít do vězení až na tři roky a dostat pokutu až 30 000 dolarů.

Právě keňští atleti byli na loňském mistrovství světa v Pekingu nejúspěšnější výpravou se 16 medailemi včetně sedmi zlatých. Vedle tradičních běhů ovládli i hod oštěpem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika