Rubriky:

Atletika

Vlašičová a Barberová mají zlepšit rekordy Zlaté tretry

29. března 2006 14:22 - OSTRAVA

Chorvatská výškařka Blanka Vlašičová a americká sprinterka Melissa Barberová jsou dalším novými přírůstky do výčtu účastníků mítinku Zlatá tretra, který se 30. května uskuteční v Ostravě. Obě atletky by měly přinejmenším vylepšit rekordní zápisy v kronice podniku.

Vlašičová je prvním zahraničním esem do party tří českých elitních výškařek. Boj žen s laťkou se pořadatelé rozhodli zasadit do programu poté, co kvůli zranění Jaroslava Báby zkrachovaly plány na hvězdný závod výškařů. "České trio Barbora Laláková, Iva Straková a Romana Dubnová má takovou kvalitu, jakou se kromě Ruska nemůže pochlubit jiná země na světě," řekl na dnešní tiskové konferenci manažer mítinku Alfonz Juck.

Chorvatská naděje kvůli zdravotním problémům promarnila téměř celou loňskou sezónu, ale do té letošní vystoupila v životní formě. Výkonem 205 centimetrů poskočila na čtvrté místo historických tabulek v hale a v Banské Bystrici neúspěšně útočila na absolutní světový rekord v podobě 209 centimetrů. "Má jasný úkol atakovat rekord mítinku, který vytvořila Kajsa Bergqvistová výkonem 201 centimetrů," řekl Juck.

Barberová přiveze i své dvojče

Kdyby se to Vlašičové povedlo, postarala by se zároveň o nejkvalitnější skok na českém území. "Těším se na dobrý podklad, který v Ostravě je," vzkázala Vlašičová ze Splitu prostřednictvím telemostu. Na Tretře už startovala: před dvěma roky překonala 198 centimetrů. "Letos se soustředím na vyrovnanost výkonů. Chtěla bych se v každém závodě dostat nad dva metry a v plánu mám pokus o chorvatský rekord, který je 203 centimetrů," dodala Vlašičová.

Další výzva leží před americkou sprinterkou Barberovou. Čerstvá halová mistryně světa z Moskvy na 60 metrů má v klasickém stometrovém závodě srazit historické maximum Zlaté tretry pod jedenáct sekund. "Tahle hranice je i mým cílem pro letošní sezónu. Doufám jen, že v Ostravě vyjde počasí," uvedla někdejší čtvrtkařka. Dráhu v Memoriálu Jana Slaniny dostalo po boku Melissy i její dvojče Mikele.

Záběry do 140 zemí

Ženy už na mítinku pod jedenáct sekund sprintovaly. Rozhodčí v roce 1973 naměřili Renatě Stöcherové na ručních stopkách čas 10,9, což se podle Jucka v digitálním přepočtu rovná výkonu 11,14.

Štáb manažera Jucka už definitivně ustálil i počet disciplín, kterých bude osmnáct. "Odhadujeme, že letos půjdou záběry do 140 zemí. Mimo několika televizí letos poprvé bude Zlatou tretru přímým přenosem po internetu vysílat společnost WCSN, což je další výrazné rozšíření působnosti akce," uvedl Juck.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika