Rubriky:

Atletika

Obama přijme slavné protestující sprintery z OH 1968

26. září 2016 11:16 - Washington

Američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos se bezmála půl století po svém protestním gestu na olympijských hrách 1968 v Mexiku dočkali pozvání do Bílého domu. Ve středu se ve Washingtonu zúčastní slavnostní večeře na počest letošních amerických olympioniků, o den později je přijme prezident Barack Obama.

 

Kevork Djansezian, ČTK/AP

Vítěz dvoustovky Smith a bronzový Carlos při medailovém ceremoniálu v Mexiku sklonili při hymně USA hlavu a zvedli pěst na protest proti utlačování černochů. Na stupních vítězů stáli bosi, jen v černých podkolenkách a s černou rukavicí na ruce, čímž dali najevo podporu radikálnímu hnutí Black Power a všem diskriminovaným Afroameričanům ve Spojených státech.

"Udělat politické gesto na stupních vítězů bylo proti olympijské chartě. Ale my jsme v tehdejší době cítili, že je to na takový protest jediné možné místo," řekl Carlos agentuře Reuters.

Jejich fotografie obletěly celý svět, ale oba atleti si poté vytrpěli své. Byli vyloučeni z americké výpravy a po návratu do vlasti je kritizovala média i část veřejnosti. Jejich rodiny začaly dostávat výhružné dopisy. V současnosti je nicméně jejich gesto znovu připomínáno v souvislosti s demonstracemi proti policejnímu násilí vůči černochům.

Carlos uvedl, že žádnou omluvu od olympijského výboru USA nečekal. "Ale jak šel čas, museli si uvědomit, že ti kluci nechtěli provést nic špatného. Jen měli dost odvahy na to, aby udělali to, čemu věřili," řekl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika