Rubriky:

Atletika

Rusko kvůli podvodu přišlo o další medaili. Olympijská vítězka užívala steroidy

11. října 2016 17:55 - Lausanne

Rusko přišlo kvůli dopingu o další olympijskou medaili. A tentokrát jde dokonce o zlatou, kterou vybojovala kladivářka Taťjana Lysenková na hrách v Londýně 2012. Mezinárodní olympijský výbor dnes oznámil, že při zpětném testování byl její uložený vzorek pozitivní na anabolický steroid turinabol. Na první místo se nyní posune Polka Anita Wlodarczyková, která zvítězila i letos v Riu.

 

Profimedia.cz

Lysenková poprvé dopovala v roce 2007 a byla potrestána dvouletým zákazem startu. Po návratu ovládla mistrovství světa v Tegu 2011 a Moskvě 2013, mezitím triumfovala i na OH v Londýně.

Po diskvalifikaci však musí třiatřicetiletá bývalá světová rekordmanka zlatou olympijskou medaili vrátit a za opakovaný doping jí hrozí doživotní trest. Londýnské stříbro by měla nově dostat původně třetí Němka Betty Heidlerová, ze čtvrté pozice na bronzovou se posune Čang Wen-siou z Číny.

Mezinárodní olympijský výbor uchovává uložené vzorky po dobu deseti let, aby je bylo možné zkoumat novými metodami. Zpětné testování vzorků z Pekingu 2008 a Londýna 2012 už přineslo bezmála stovku dopingových nálezů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika